GeriDünya Avusturya seçimleri Avrupa’yı korkuttu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya seçimleri Avrupa’yı korkuttu

Avusturya seçimleri Avrupa’yı korkuttu

MÜLTECİ krizi Avrupa’da siyasi manzarayı değiştirmeye başladı.

Bunun ilk sinyalini Avusturya verdi. Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda aşırı sağ eğilimli Özgürlükler Partisi’nin (FPÖ) adayı Norbert Hofer birinci oldu. Uçak teknisyeni 45 yaşındaki Norbert Hofer, mülteci ve yabancı karşıtı bir seçim kampanyası yürüttü. “Ben Avusturya’nın Müslüman olmasını istemiyorum”, “İslam, Avusturya’nın bir parçası olamaz”, “Önce Avusturya”, “Mülteci göçüne artık dur demeliyiz” sözleri Hofer’in seçim kampanyasının ana başlıkları oldu. Hofer, FPÖ partisinin yabancı düşmanı programının önemli ölçüde sorumlusu ve parti Başkanı Heinz Christian Strache’nin de en önemli ve yakın danışmanı olarak biliniyor. Yanında silah taşıyan, kendini silahla daha güvenli hissettiğini söyleyen Hofer, birinci turda yüzde 35.4 oy aldı.

İKİNCİ TUR 22 MAYIS’TA

İlk turda Yeşiller’in adayı Profesör Alexander Bellen (72) yüzde 21.3 oy oranıyla ikinci oldu. Seçimlerin ikinci turu en fazla oyu alan iki aday arasında 22 Mayıs’ta yapılacak. Hükümet partileri Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile muhafazakâr Halk Partisi (ÖVP) adayları hezimete uğradı. İki partinin adayları yüzde 11 ve yüzde 10’larda kaldı. Seçim sonucunu muhafazakâr partiyle sosyal demokrat partinin alacağı karar belirleyecek.

CUMHURBAŞKANI SEÇİLİRSE

22 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde FPÖ adayı Hofer’in Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda parlamentoyu lağvederek, erken seçim kararı alacağı tahmin ediliyor. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle