GeriDünya Avusturya karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  117
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya karıştı

Avusturya karıştı
refid:10095109 ilişkili resim dosyası

Türk ve göçmenlere karşı yaptığı ırkçı açıklamalarıyla bilinen Avusturyalı ırkçı lider Jörg Haider trafik kazasında hayattını kaybetti. Son seçimde başka bir ırkçı partiyle birlikte yüzde 28 oy alan Haider ulusal politikada etkili olmak için hazırlık yapıyordu.

IRKÇI LİDER KAZADA BÖYLE ÖLDÜ

Avusturyalı aşırı sağcı lider Joerg Haider'in bugün meydana gelen trafik kazası sonucu öldü.

Avusturya polisi ülkenin güneyindeki Klagenfurt kenti yakınında meydana gelen kazada Haider'in aracının birkaç takla attığını açıkladı. 

Haider'in göğsünden ve başından aldığı ciddi yaralar sonucu öldüğü kaydedildi.

Avusturya'nın aşırı sağcı Gelecek İttifakı'nın lideri olan Haider, Carihthia Valiliği görevini yürütüyordu.

 BİZİM İÇİN DÜNYANIN SONU

Haider'in sözcüsü Stefan Petzner, liderlerinin ölümünü, "Bizim için dünyanın sonu gibi" sözleriyle değerlendirdi.

Haider, 4 Ağustos 1993'te benzer şekilde yaptığı ve BMW marka arabasının hurda olduğu trafik kazasını ufak bir sıyrıkla atlatmıştı.

HİTLER HAYRANIYDI

1999'daki seçimde yüzde 27 oy alarak hükümete katılan Haider, Adolf Hitler'in “çalışma örgütlenmesini” benimsemesinden ötürü Avrupa Birliği'nin şimşeklerini çekince, hükümetten ayrılmak zorunda kaldı.

SON SEÇİMDE OY PATLAMASI YAPTI

Yahudi düşmanlığıyla da tanınan Haider, Avusturya'da yaşayan Türk ve göçmenlere karşı yaptığı ırkçı açıklamalarıyla da tanınıyordu. Haider, 2002'de Bağdat'a giderek Saddam Hüseyin'le görüşmüştü.

Yeni kurduğu partisini uzun süre arka planda yöneten Jörg Haider, son seçimlerde aşırı sağcı iki parti yüzde 28 oy alınca yeniden ön plana çıkmaya başladı. Haider ülke politikasında yeniden söz sahibi olmak için Viyana'ya gitmeye hazırlanıyordu. Haider'ın partisi Gelecek İttifakı eylülde yapılan seçimlerde yüzde 10.7 oy almıştı. Jörg Haider'ın ayrıldığı eski partisi Özgürlükler Partisi de seçimlerde yüzde 17 oranında oy almayı başarmıştı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle