Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avusturya-İtalya sınırında gerginlik

  AA
  04.04.2016 - 10:14 | Son Güncelleme:

  Avusturya hükümetinin sınıra asker gönderme kararını protesto etmek için Avusturya ve İtalya'dan gelen yaklaşık bin 500 kişi eylem yaptı.Sınırda polis ile göstericiler arasında çıkan olaylarda 5 polis yaralandı, 50 kişi gözaltına alındı

  Avusturya-İtalya sınırında polis ile göstericiler arasında çıkan olaylarda 5 polisin yaralandığı, 50 göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  AP'nin haberine göre, Avusturya ve İtalya'dan gelen yaklaşık bin 500 kişi, Avusturya-İtalya sınırındaki Brenner sınır kapısında toplanarak Avusturya hükümetinin sınıra asker gönderme kararını protesto etti.

  Avusturya-İtalya sınırında gerginlik

  Eylemin sonunda bazı göstericiler, Avusturya polisi tarafından oluşturulan sınırı geçmek istedi. Polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis, kendisine taş ve şişe atan göstericilere cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

  Çıkan olaylarda 5 polisin yaralandığı, 50 göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

  Avusturya, Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmaya rağmen havaların ısınmasıyla yeniden sığınmacı akınıyla karşı karşıya kalınacağı gerekçesiyle Macaristan ve İtalya sınırındaki alternatif güzergahlara asker göndererek kontrollerin artırılmasını planlıyor.

  Avusturya-İtalya sınırında gerginlik

  Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil, askerler aracılığıyla sınır kontrollerini sıkı bir şekilde artırmayı planladıklarını açıklamıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı