GeriDünya Avusturya’da ilk ırkçı icraat Türk müsün Rum mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya’da ilk ırkçı icraat Türk müsün Rum mu?

Avusturya polisi, İngiltere'ye hellim peyniri götüren 69 yaşındaki Kıbrıslı Hasan Rifat'a ‘Türk müsün Rum musun’ diye sordu. ‘Türk’üm ne farkeder' diyen Rifat, ‘Çok şey farkeder’ cevabını aldı. Mallarına el konulan ve 1.7 milyar ceza ödeyen Rifat 16 saat kelepçeli kaldıktan sonra serbest kaldı.

Avusturya'da işbaşına gelen yeni hükümet, ırkçılık konusundaki ilk icraatını bir Kıbrıslı Türk'e yaptı. KKTC'de yayınlanan Kıbrıs Gazetesi'nin haberine göre, Magosa yakınlarındaki Çukurova Köyü'nde yaşayan Rifat, İngiltere'ye götürmek üzere minibüsüne zeytin, hellim peyniri ve zeytinyağı yükleyerek 13 Şubat'ta Girne Limanı'ndan yola çıktı. Türkiye, Macaristan, Romanya ve Macaristan'da sorun yaşamayan Hasan Rifat, 30 yıldır ticaret yaptığı Avusturya'da hiç beklemediği bir muameleyle karşılaştı. Gümrükte malını beyan eden Rifat, çıkışta yaşadıklarını şöyle anlattı:

‘Daha önce hiçbir sorun olmuyordu. Macaristan ve Bulgaristan’dan geçerken bir miktar teminat yatırıp çıkarken paramı geri alıyordum. Avusturya'da da hiçbir sorun yaşamıyordum. Avusturya polisi nereden geldiğimi sordu, söyledim. ‘Türk müsün Rum musun’ diye sordular. ‘Türküm ne fark eder’ diye cevap verdim. ‘Çok şey fark eder’ dediler ve arabamda kaçak sigarayla uyuşturucu aramaya başladılar. Bulamayınca peynirlere taktılar. Tanınmayan bir ülkeden gelmesini gerekçe göstererek hellimlere el koydular ve 4 buçuk milyar lira ceza keseceklerini söylediler. Cezayı duyunca pencereden atlayıp kaçtım. Sinirlerim o kadar bozuktu ki, İngilizce ‘Vurun beni’ diye bağırarak otoyola çıktım. İntihar etmeyi düşündüm. Yardımcı olacaklarını söyleyip beni geri getirdiler. Kelepçelendim. 16 saat orada kaldım. Sonuçta tüm malıma el koyup bir milyar 700 milyon lira ceza ödettikten sonra bıraktılar'.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle