GeriDünya Avustralya'da polis 18 yaşındaki genci öldürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avustralya'da polis 18 yaşındaki genci öldürdü

Avustralya'da, terör şüphelisi olarak aranan 18 yaşındaki genç, polis tarafından öldürüldü.

Polisin verdiği bilgiye göre, Melbourne'daki Endeavour bölgesinde yer alan karakolun çevresinde şüpheli hareketleriyle dikkati çeken genç, polis tarafından durduruldu. Bunun üzerine genç ile polis arasında gerginlik yaşandı. Terör şüphelisi olarak arandığı ortaya çıkan genç, iki polisi bıçakla yaraladıktan sonra öldürüldü. Yaralı polisler hastanede tedavi altına alındı.

İsmi gizli tutulan gencin, öldüğü sırada terör örgütü IŞİD'i simgeleyen “bayrak” salladığı ve Avustralya Başbakanı Tony Abbott'a hakaret ettiği belirtiliyor. Gencin, terör şüphesiyle arandıkları için pasaportu iptal edilenler arasında bulunduğu kaydedildi.

Başbakanı Abbott, IŞİD ile bağlantılı olduklarından şüphelenilen kişilere yönelik operasyonlarla ilgili, “Güvenlik için, bazı özgürlüklerden feragat edilebilir” demişti.

Öte yandan, terörle mücadelede güvenlik güçlerine önemli bazı kolaylıklar sağlanmasını öngören tasarının bu hafta Avustralya parlamentosunda görüşülmesi bekleniyor. Yasa tasarısı, “yasak alan” ilan edilecek savaş ve çatışma bölgelerine seyahati suç sayacak, operasyonlarda yakalananların gözaltı ve soruşturma sürelerinin uzatılmasına olanak tanıyacak.

Avustralya'dan en az 60 kişinin, IŞİD veya diğer terör örgütlerine katılmak amacıyla Ortadoğu'ya gittiği tahmin ediliyor. Avustralya polisi, geçen hafta ülke tarihinin en büyük terör operasyonu kapsamında Sydney ve Brisbane kentlerinde IŞİD ile bağlantılı olduklarından şüphelenilen kişilere ait 25 eve baskın düzenlemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle