GeriDünya Avustralya'da İsrailli diplomat istenmeyen kişi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avustralya'da İsrailli diplomat istenmeyen kişi

Avustralya, bir İsrailli diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

Hamas üst düzey yetkilisi Mahmud el Mabhuh'un 20 Ocak'ta Dubai'de öldürülmesiyle bağlantılı olarak, İsrailli diplomatın ülkeyi terk etmesi istendi.

Dışişleri Bakanı Stephen Smith, el Mabhuh'un öldürülmesi olayında 4 sahte Avustralya pasaportu kullanılmasının arkasında İsrail istihbaratının olduğunun, yapılan soruşturma sonucunda hiçbir kuşkuya yer vermeyecek derecede kesinleştiğini belirtti.

Smith, parlamentodaki konuşmasında, İsrail'in bu tutumunun dostça olmadığını söyleyerek, "Hiçbir hükümet, ülkesinin pasaportunun kötüye kullanılmasına müsamaha gösteremez. Bu tutum, bizimle bu kadar yakın, dostça ve karşılıklı desteğe dayalı bir ilişkiye sahip bir ülkeden bekleyebileceğimiz bir şey değildir" dedi.

Sahte pasaportlar, Hamas yetkilisini bir otel odasında öldüren şahıslarca kullanılmıştı. İngiltere de soruşturma sonucunda, sahte İngiliz pasaportlarının da olayda kullanılmasının ardında İsrail'in bulunduğuna ilişkin deliller elde edildiği gerekçesiyle mart ayında İsrailli bir diplomatı sınır dışı etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle