GeriDünya Avustralya'da alkol satışına sınırlama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avustralya'da alkol satışına sınırlama

Avustralya'nın New South Wales eyaleti, Sydney'de artan alkolle bağlantılı şiddet olaylarının önüne geçmek için bir dizi yeni karar aldı.

Yeni uygulamalar gereğince bundan sonra verilecek içki ruhsatlarında alkolün 24 saat satışına izin verilmeyecek, bu süre 18 saatle sınırlandırılacak.

Eyalet genelindeki 50 kadar bar ve kulüp, saat 02.00'den sonra yeni müşteri kabul edemeyecek, içki servisi gece yarısından sonra plastik bardaklarda yapılacak.

Eyalet Başbakanı Hathan Rees, yeni uygulamalarla ilgili bilgi verdiği açıklamasında, alkolle bağlantılı şiddet olaylarının artık bıkkınlık verdiğini, bu uygulamaların, içkinin etkisiyle yapılan ve şiddetle sona eren davranışları sona erdirmeye yönelik olduğunu söyledi.

Alkolle bağlantılı şiddeti engellemek için ciddi adımlar attıklarını ve eyaleti daha güvenilir hale getirmek için gereken her şeyi yapacaklarını ifade eden Rees, "Bir kişinin yüzüne şişeyle vurmak kadar korkakça bir şey olamaz" diye konuştu.

Sydney'de alkolle bağlantılı şiddet olaylarında son zamanlarda artış olmuş, çıkan kargaşalarda bira şişeleri ve bardakları kullanılmıştı. Avustralya'nın en yoğun nüfusuna sahip New South Wales'de, geçen yıl alkolle bağlantılı 21 bin olay rapor edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle