GeriDünya Avrupa'nın en turistik şehri çop denizinde boğuluyor!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın en turistik şehri çop denizinde boğuluyor!

Avrupa'nın en turistik şehri çop denizinde boğuluyor!

Çöp sorununu çözemeyen yeni Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi’yi eleştiren New York Times yazarı Frank Bruni, Roma’da neredeyse her yer çöpken politikacıların sorunu kontrol altına alma sözünü vermeye devam ettiğini söyledi.

Durumun giderek kötüleştiğini belirten Bruni, "Geçen yıl Roma sakinleri genç bir belediye başkanını seçti, başkan yeni ve genç siyasi partiyi (5 Yıldız Hareketi) temsil ediyor ve sorunu çözme sözünü verdi. Yaklaşık 11 ay geçti ama başkan bunun için hiçbir şey yapmadı" ifadelerini kullandı.

Bruni'nin yazısını İtalya'nın en popüler gazetelerinden La Stampa da yayınladı. Yazıda, çöpün antik anıtlarla canlı bir kontrast oluşturmanın yanı sıra kentteki mevcut duruma ilişkin soru karşısında Romalıların aklına gelen ilk şey olduğu belirtildi. Ayrıca Avrupa'nın başka hiçbir başkentinin Roma kadar kötü durumda olmadığı kaydedildi.

Avrupanın en turistik şehri çop denizinde boğuluyor

Roma Fa Schifo (İğrenç Roma) bloğunun kurucusu Massimiliano Tonelli, başkentin bulunduğu durum için ‘trajik' nitelendirmesinde bulundu.

Turistler için parlayan Roma'nın güncel hayatta yerel sakinler için kötü koku saçtığını anlatan Tonelli, mevcut durumun İtalya'nın genel durumunu yansıttığını belirterek, "Devlet kurumlarında her şey kötü organize edildi, bu yüzden de etkisizler. Özel işletmeler çok daha iyi çalışıyor" dedi.Sorunun çöple sınırlı olmadığını söyleyen Tonelli, "Roma'da her yerde lisansız çalışan sokak tüccarlarına rastlanıyor. Toplu taşıma araçları çizelgeye uymuyor. Sokak ve caddeler, yasak yerlere park edilen araba dolu" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle