Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupalıları çıldırtan zam

  Hürriyet Haber
  29.05.2008 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Mazot ve benzin fiyatlarının artışı Avrupalılar'ı çileden çıkardı. Fransa, İngiltere ve Hollanda ayakta.

  Patrol fiyatlarının durmadan artması, mazot ve benzin fiyatlarını da fırlattı. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türk insanı sakinliğini koruyor. Ama Avrupalı çilden çıktı. İngiltere'de TIR'cılar araçlarıyla yolları kapatarak ve "Yol ortasında soygun" sloganıyla hükümeti fiyatları "şişirmekle" suçladı. Trafik altüst oldu.

  Fransız çiftçi ve balıkçılar trafiği engelledi

  Ardından Fransa'da mazot fiyatlarındaki artışa karşı çıkan balıkçı ve çiftçiler eyleme başladı. Özellikle Akdeniz bölgesindeki Marsilya kenti civarında ve batıdaki Bretagne bölgesinde çiftçiler, yakıt istasyonları önünde barikatlar kurarak, ulaşımı engelliyor.

  Balıkçılar da bazı limanların girişinde düzenledikleri protesto eylemleriyle deniz trafiğinin aksamasına yol açıyor.Balıkçılar ve çiftçiler mazot fiyatlarındaki artış karşısında hükümetten mali destek talep ediyor.

  Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, bugün basına yaptığı açıklamada, "mazot fiyatlarındaki artışa karşı elinde mucize bir çözüm olmadığını" söyledi.

  Avrupalıları çıldırtan zamAvrupalıları çıldırtan zam

  Fransız çiftçiler yolları bu hale getirdi.

  İngiliz kamyon şoförleri trafiği engelledi.  Hollanda'da korna çalarak protesto

  Hollanda'da artan mazot fiyatları, taşımacılık şirketlerinin bağlı olduğu üst kuruluşun girişimiyle korna çalınarak protesto edildi.

  "Depo boş, sabır taşıyor" sloganıyla düzenlenen protesto çerçevesinde, başta kamyon sürücüleri olmak üzere yollarda seyreden tüm araçlar saat tam 11.45'de üç kez korna çaldılar.

  Bu sırada da mazot fiyatlarının taşımacılık sektörüne getirdiği yükü anlatan bir dilekçe, Lahey'de parlamento binasında milletvekillerine sunuldu. Hollanda'da halen bir litre mazot 1.5 euro düzeyinde satılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı