Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupalı liderler ateşkeste anlaşamadı

  Hürriyet Haber
  02.08.2006 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Dönem Başkanı Finlandiya’nın çağrısı üzerine İsrail’in Filistin ve Lübnan saldırısını görüşmek için olağanüstü toplanan AB dışişleri bakanları, acil ateşkes çağrısında uzlaşma sağlayamadı.

  Birlik, yumuşak bir tavır takınarak, "düşmanlıkların bir an önce sona erdirilmesi, tüm taraflar arasında siyasi bir anlaşma sağlanması ve BM Güvenlik Konseyi kararıyla bölgeye uluslararası güç yerleştirilmesi" çağrısında bulundu. Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, İngiltere, Hollanda ve Almanya’nın baskısıyla sulandırılan açıklamanın "AB’den İsrail’e yeşil ışık" olarak algılanmamasını istedi. Almanya, "acil ateşkes" çağrısının BMGüvenlik Konseyi’nden çıkacak bir kararla yapılmasını talep ediyor.

  OPERASYON DERİNLEŞİYOR

  İsrail Güvenlik Kabinesi ise Lübnan’da kara harekatını genişletme kararı aldı. 48 saat süreyle ara verilen hava operasyonlarına da bu sabah yeniden başlanacağı açıklandı. Dünden itibaren Hizbullah’a bağlı radyo ve televizyonların da frekanslarına girilerek örgütün imajını sarsacak propaganda yayınları yapılmaya başladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı