GeriDünya Avrupalı hayat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupalı hayat

AB ile gelecekteki üyeliğini 35 başlık altında müzakere eden Türkiye’nin insanı, hayatındaki değişikliği hemen hissetmeye başlayacak. Müzakere sürecinde aldığımız gıdanın hijyeninden trafik lambalarına kadar her şey Avrupa standardına kavuşmak zorunda. Aksi takdirde konu başlıkları kapanmayacak.

Örgütlenme özgürlüğü gelişecek

Hava ve su daha temiz olacak

Açıkta yiyecek satılamayacak

Otoyollar dayanıklı olacak

Yükler demiryoluyla taşınacak

Yollara akustik duvarı çekilecek

Yabancı dil eğitimi gelişecek

Kayıt dışı ekonomi devri bitecek

Köyler cazip hale getirilecek

AVRUPA Birliği ile müzakerelerin başlaması sonrasında Türk halkının günlük yaşamında, kısa, orta ve uzun vadede bir çok değişiklik yaşanacak. ‘Zihniyet değişimi’nin zamanla gerçekleşmesi, yaşam standartlarının yükselmesi ve ‘geleceği öngörülen’ bir ülke olma özelliği nedeniyle yabancı yatırımın artması, Türk halkını bir çok alanda etkileyecek. 35 konudan oluşan müzakerelerde, her başlığın görüşmeye açılıp kapanmasına kadar geçen sürede, halk değişikliği hissedecek.

Kısa vadede yaşamı etkilemesi beklenen unsurlar, özellikle hükümetin başlattığı reformların hız kazanmasıyla gerçekleşecek. Sivil toplum bilincinin artışı ve özellikle örgütlenme özgürlüğünün giderek yerleşmesi, sendikalar, dernekler ve gençlik teşkilatlarının bu alanda ‘nefes almasını’ sağlayacak. Bunun kamuoyuna moral etkisi olacak. Dış dünyanın da Türkiye’ye bakışını ciddi olarak değiştirecek.

KOKOREÇ VAR AMA TEMİZ

Halkın mutfağına giren tüm ürünlerle ilgili bilgiler, halka itimat verecek şekilde ambalajı üzerinde yer alacak. Denetimler artırılacak. Ürünler sağlıklı ortamlarda hazırlanacak, uymayan firma kapatılacak. İçtiğimiz su, kokladığımız hava daha temiz hale gelecek. Et ve tavuk güvenliğe kavuşacak. Kokoreç ya da işkembe yasaklanmayacak ancak, hijyen denetimi artırılacak. En küçük büfede bile ‘açıkta’ ürün satılmayacak ve belediye çalışanların kıyafetlerini denetleyecek. Çöplerin muhteviyatına göre ayrıştırılması ve sokakların temizliği sağlanacak.

YOLLAR DAYANIKLI OLACAK

Yol çizgileri, trafik tabelaları ve lambaları, karayollarının dayanıklılığı, belirli standartlarda tutulacak ve sıkıca denetlenecek. Büyük kentler arası otoyolların yapımı için kaynak aktarımı yapılacak. Özellikle yük taşımacılığının demiryollarıyla yapılması teşvik edilecek. Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi sağlanacak. Otoyollarda ses izolasyonu için akustik duvarlar kurulacak, cadde üzerindeki evlerin pencerelerinin ses geçirmez hale getirilmesi sağlanacak.

İŞ BULMAK KOLAYLAŞACAK

Mesleksiz insan eğitimi yerine, meslek sahibi eğitimli insanların yetiştirilmesine önem verilecek. Okullardan mezun olan insanların iş bulmasını kolaylaştıracak olan bu durum, çocukların lise eğitiminden itibaren yönlendirilmesi ile gerçekleşecek. Yabancı dil eğitimine büyük önem verilecek. Turistik bölgelerde çalışanlara ayrı programlarla dil eğitimi verilecek.

EKONOMİ

Vergilerin düzenli olarak toplanması, kayıt dışı ekonominin önüne geçecek ve karşılığında devletten daha fazla yararlanmanın sağlanması gerçekleşecek. Şirket kurmayı teşvik eden düzenlemeler yapılacak. Çalışanların iş güvencesi, iş alanında kadın ve erkek eşitliği, hamilelik vs gibi durumlarda kadın haklarının korunması sağlanacak. Köylerin, kentlerden daha cazip hale getirilmesi, kırsal kalkınmanın sağlanması için tüm alt yapı sorunlarının çözümü gündeme gelecek ve bunun için AB fonlarından yüklü aktarımlar yapılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle