GeriDünya Avrupa’dan LGBTİ ödevi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’dan LGBTİ ödevi

Avrupa’dan LGBTİ ödevi

11 Nisan’da Brüksel’de bir toplantı yapıldı. Türkiye’nin yoğun gündemi nedeniyle arada kaynadı. Bir imza töreniydi ve başlığı “Batı Balkanlar ve Türkiye için EU/CoE Horizontal Facility” diye açıklanmıştı.

Önemli bir program olsa gerek, hem Avrupa Birliği Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn hem de Avrupa Konseyi (CoE) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland toplantıda hazır bulundu. Yani, Avrupa’da demokrasinin, temel insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesini görev edinmiş, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi ile Türkiye’nin üye olmak istediği dünyanın en önemli siyasi/ekonomik birliklerinden Avrupa Birliği’nin ortak toplantısı oldu.

Hahn ve Jagland’ın yaptığı ortak açıklamanın özeti şuydu: AB ile AK, Batı Balkanlar ile Türkiye’ye Hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanında karşılaşılan durumlar konusunda yardımcı olacak. Bunu da yargı, yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele, kırılgan grupların haklarının korunması ve ayrımcılıkla mücadele politikalarını güçlendirmeyi hedefleyen reformlara destek vererek yapacaklar. Bu kapsamda üç yıl boyunca AK 20 milyon, AB ise 5 milyon euro sağlayacak. Peki bu paraları alacak Batı Balkan ülkeleri ile Türkiye karşılığında neler yapacak?

EYLEM PLANLARI

Bu sorunun yanıtını da Hahn ve Jagland verdi:

Destekten faydalanan ülkeler, cezaevleri sistemlerinde yönetim kapasitesini yükseltmek, suç gelirleri, terörün finansmanı ve kara para ile mücadele stratejilerini gözden geçirmek gibi bir dizi eyleme imza atacak. Avrupa Konseyi, bu konularda ülkelerin mevzuatını inceleyecek, önerilerde bulunacak.
Eylem planları bu alanlarla da sınırlı olmayacak. Programın ‘kırılgan grupların haklarının korunması’ başlığı altında şu kritik eylem de hayata geçirilecek:
“- LGBTİ-lezbiyen, eşcinsel, biseksüel ve trans bireyler konusunda bakanlıklar arası çalışma gruplarının oluşturulması.”
Bu eylemi görünce hemen ilgili kurumlara sorma ihtiyacı duyduk. Aldığımız bütün bilgiler, Ankara’nın bu programdan yararlanmak konusunda istekli olmakla birlikte, LGBTİ başlığını işbirliğinin dışında tutma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu konuda bir çalışma grubunun kurulmayacağı kesin gibi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle