GeriDünya Avrupa'da yok satıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da yok satıyor

Avrupa'da yok satıyor
refid:10190174 ilişkili resim dosyası

Yaşanan küresel krizle sorgulanan kapitalizm, sosyalizmin en büyük teorisyeni Karl Marx’ın ‘Das Kapital’ kitabının satışlarını patlattı.

Küresel ekonomik kriz, komünizmin kuramsal kurucusu Karl Marx’ı en çok satanlar listesinde üst sıralara taşıdı. Kapitalist sistemin kendi yarattığı içsel dinamiklerle bir gün yok olacağını söyleyen Marx’ın ‘Das Kapital’inin satışları patladı. Marx’ın kitap satışları Almanya’da yüzde 300 oranında artış gösterdi.

“Burjuva kendi mezar kazıcılarını yaratacak”, “Kapitalizm kendi kendini yok edecek” gibi tespitlerde bulunan Alman filozof, bu sözleri 19’uncu yüzyılda yazıya dökmüştü. Karl Marx, Alman sosyal bilimci Friedrich Engels ile birlikte yazdığı ve 1848’de tamamlanan ‘Komünist Manifesto’ kitabına “Kapitalizm, kendini yok etmeye yol açacak içsel dinamikler yaratacaktır, tıpkı feodalizm gibi...” sözleriyle başlamıştı. Bugün yaşanan krizle birlikte kapitalizmi sorgulayanlar “Kapitalizmin çökmeye mahkum olduğunu” söyleyen Marx’ı okuyor.

İngiliz BBC televizyonu Alman filozofun satış patlamasını internet sitesinin ana sayfasından ‘Turning Red’ yani ‘Kızıla Dönüş’ başlığıyla duyurdu.

Alman yayınevleri özellikle ‘Das Kapital’in çok satıldığını belirtiyor. Son dönemlerde ekonomik kriz çıkana kadar satışları 200’lere düşen kitap 2008’de bin 500 adet sattı. Üç cilt olan ‘Das Kapital’in Türkçe çevirisi toplam 2 bin 106 sayfa. (Radikal)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle