GeriDünya Avrupa'da üç ülkede dev terör operasyonu: İki Türk tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  132
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da üç ülkede dev terör operasyonu: İki Türk tutuklandı

Avrupa'da üç ülkede dev terör operasyonu: İki Türk tutuklandı
refid:27980683 ilişkili resim dosyası

Almanya'da bu sabah yaklaşık 250 polisin katıldığı IŞİD operasyonunda, 11 farklı yere baskın düzenlendi. Operasyonda, IŞİD'in Suriye'deki mücadelesi için militan ve finansman desteği sağlamakla suçlanan bir grubun lideri olduğu iddia edilen İsmet D. ile örgüt üyesi Emin F. tutuklandı. Aynı saatlerde Paris'te ise geçen haftaki saldırılarla bağlantılı olabileceği düşünülen 12 kişi gözaltına alındı. Dün de Belçika polisi, Suriye’den dönen ve eylem hazırlığında olduğu iddia edilen cihatçılara yönelik ülke çapında büyük bir operasyon başlatmıştı.

Avrupa'da üç komşu ülke Almanya, Fransa ve Belçika'da terör operasyonları düzenlendi.

Alman polisinin baskın düzenlediği yerlerin başkent Berlin'de olduğu açıklandı. Reuters'ın haberine göre, yaşları 31 ila 44 arasında değişen beş Türk'ü izleyen polis, aylar süren takibin ardından bu sabah operasyon için düğmeye bastı.

Avrupada üç ülkede dev terör operasyonu: İki Türk tutuklandı BELÇİKA'DA DEV OPERASYON: İKİ ÖLÜ

Alman polisinin düzenlediği baskınlarda, 41 yaşındaki İsmet D. ve 43 yaşındaki Emin F. tutuklandı. AFP, İsmet D.'nin, liderlik ettiği öne sürülen grupta Türklerin yanı sıra Çeçen ve Dağıstanlıların olduğunu bildirdi. Polisten yapılan açıklamada, tutuklanan Emin F.'nin ise finansmandan sorumlu olduğu öne sürüldü. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Emin F.'nin ayrıca Suriye'ye giden grup üyelerine gece görüş cihazı gibi askeri malzemeler sağladığına dair iddialar olduğu belirtildi.

Şüphelilerin "Suriye'de devlete yönelik ciddi şiddet eylemleri düzenleme hazırlığında olduğu" iddia edildi. Alman polisi, gözaltına alınan üç kişinin ise yeterli delil olmadığı için serbest bırakıldığını duyurdu.

Polis, grubun Almanya'da saldırı planladığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını bildirdi.

Avrupada üç ülkede dev terör operasyonu: İki Türk tutuklandı

Berlin'deki operasyonda emniyete götürülen bir kadın...

PARİS'TE GARDA BOMBA İHBARI
Fransa'nın başkenti Paris'in merkezindeki Gare de l'Est tren garı ise bu sabah bomba ihbarı nedeniyle kapatılarak boşaltıldı.

Avrupada üç ülkede dev terör operasyonu: İki Türk tutuklandı

Yerel saatle 08.00 (TSİ 09.00) sularında gelen ihbar üzerinde gardaki tüm yolcular ve personel dışarı çıkarıldı. Fransız basınından kimi kaynaklar, paniğe neden olan şeyin sahipsiz bir valiz olduğunu, kimileri ise telefonla ihbar yapıldığını bildirdi. Garın yaklaşık bir saat kapalı kalmasının ardından ihbarın asılsız olduğu bildirildi ve işleyiş normale döndü.

Bu arada AFP'nin haberine göre, Paris Başsavcılığı, geçtiğimiz hafta düzenlenen saldırılarla bağlantılı olabileceği düşünülen üçü kadın, 12 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

BELÇİKA'DA 13 GÖZALTI
Perşembe günü Belçika’nın doğusunda başlatılan terörle mücadele operasyonunda ülke genelinde 13 kişinin yakalandığı açıklandı.

Brüksel Federal Savcılık binasında gerçekleşen basın toplantısına basın mensupları büyük ilgi gösterdi. Uluslararası basınında katıldığı toplantıda Savcı Eric Van der Sypt önemli açıklamalarda bulundu. Belçika’nın değişik yerlerinde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştiğini söyleyen Savcı Van der Sypt, toplam 12 eve baskınlar yapıldığını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle