GeriDünya Avrupa'da kuş gribi alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da kuş gribi alarmı

Almanya ve Fransa'da bir ölü kuş da daha H5N1 virüsü tespit edildi. Bu gelişmelerin ardından Avrupa'da kuş gribi alarmı verildi.

Almanya'da Leipzig ve Nürnberg kentlerinde  bazı kanatlı hayvanlarda kuş gribinin belirlenmesinden sonra Thüringen  eyaletinde bir kuğuda, insanlar için de tehlikeli olan H5N1 virüsü  tespit edildi.
Almanya'nın önde gelen araştırma  kuruluşlarından Friedrich-Loeffler Enstitüsü de kuş  gribi riskinin arttığı uyarısında bulundu.

Thüringen Eyaleti'nde daha önce de bir yaban kuşunda kuş gribi virüsüne rastlandığı  bildirildi. Kuşların bulunduğu yerlerin etrafında özel önlemler alındı.  Kümes hayvanlarının dışarı çıkartılmaları ve hayvan nakliyatı bu  bölgelerde yasaklanırken, köpek ve kedilerin de dışarıda başı boş  dolaşmalarına izin verilmiyor.

Almanya'nın önde gelen araştırma kuruluşlarından Loeffler Enstitüsü, son  bulgulara rağmen virüsün salgın şeklinde yayılması riskinin düşük  olduğunu belirtti.

Friedrich-Loeffler Enstitüsü sözcüsü Elke Reinking, yaptığı açıklamada, Thüringen ve  Saksonya-Anhalt eyaletlerinin sınır bölgesindeki Kelbra baraj gölü  çevresinde yaklaşık 100 ölü hayvanın bulunduğunu, bu nedenle kuş  gribinin hızlı bir şekilde yayılmasından endişe duyduklarını söyledi.

Saksonya-Anhalt eyaletinde 38 kanatlı hayvanda, insanlar için de  tehlikeli olan H5N1 virüsünün tespit edildiği, diğer hayvanlarda da  araştırmaların sürdürüldüğü bildirildi.

FRANSA'DA ÜÇ VAKA
       
Fransa Tarım Bakanlığı, ülkenin güneyinde  telef olan üç kuğunun kuş gribi virüsü yüzünden öldüğünü teyit etti.

 Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ayrıntılı test sonuçlarının,  hayvanların H5N1 virüsü yüzünden telef olduğunu gösterdiği bildirildi. Açıklamada, kuğuların ölümünün ardından bölgede ilk koruyucu önlemlerin  alındığı belirtildi.

Avrupa'nın en büyük kümes hayvanı üreticisi olan Fransa, Almanya'da kimi  yaban kuşlarının kuş gribi yüzünden ölümünün ardından, bu tehlikeye  karşı önlemlerini artırmıştı. Geçen ay Avrupa'da Çek Cumhuriyeti'nde de kuş gribi vakasına  rastlanmıştı.

Kuş gribinin ilk ortaya çıkmasının ardından Fransa'da 60'a yakın yabani  kuşta ve bir çiftlikteki 11 bin hindide söz konusu virüse rastlanmıştı.

Fransa'da 2006 yılının nisan ayından bu yana kuş gribi vakası  görülmemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle