GeriDünya Avrupa'da erken kar can aldı: 9 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da erken kar can aldı: 9 ölü

Kar yağışı, daha ekim ayı bitmeden Avrupa'yı etkisi altına aldı. Macaristan'da 6 kişi donarak, Almanya ve Avusturya'da da 3 kişi kazada öldü.

Geçen yaz aşırı sıcaklara binlerce kurban veren Avrupa'yı bu yıl karakış da şaşırttı. Genelde kasım ayında düşen ilk kar, geçen haftadan itibaren Avusturya, Almanya, Belçika ve Macaristan'ı kuşattı. Macaristan'da hava sıcaklığının aniden düşmesi nedeniyle ülkenin çeşitli yerlerinde 6 kişi donarak öldü. Avusturyalı bir meteoroloji uzmanı 1941'den bu yana ekim ayında böyle şiddetli kar yaşanmadığına işaret etti. Almanya ve Avusturya'da buzdan kaynaklanan trafik kazalarında 3 kişi öldü.

Türk usulü süpürge ile temizlik

Macaristan'ın kuzeydoğusu bembeyaz. Başkentin 180 km kuzeydoğusundaki Ozd'de sürücüler kar içinde kalan araçlarını temizlemek için Türk usulü süpürge kullanıyorlar.

Türkiye'ye geliyor

Meteoroloji'ye göre Türkiye dün geceden itibaren Balkanlar'dan gelen daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Hava sıcaklıkları 8-10 derece azalacak. Tüm yurtta görülecek yağışların, Karadeniz'in iç kesimleri ile İç ve Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı 30 Ekim Perşembe günü lodosla birlikte tekrar artacak. İç kesimler için buzlanma ve don uyarısı yapıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle