Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa yol ayrımında

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  31.05.2017 - 11:31 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef alan, “Başkalarına tamamen güvendiğimiz zamanlar artık bir parça geride kaldı.

  Avrupa artık kendi kaderini kendi eline almalı” sözleri, Avrupa’da geniş yankı buldu. Dolaylı olarak, “ABD’den bize fayda yok” anlamında yorumlanan bu sözler, “Avrupa, ABD’yle yolları ayırıyor mu” tartışmalarını da beraberinde getirdi.
  ‘Merkel’in bu sözlerine Avrupa nasıl bir tepki gösterecek?’
  ‘Avrupa, Merkel’i yalnız mı bırakacak?’ soruları, merak ediliyordu.
  Beklenen tepki geldi.
  AB Komisyonu’ndan Avrupa Parlamentosu’ndaki sosyal demokratlara ve liberallere kadar her gruptan Merkel’e destek yağdı. AB Komisyonu Başkanı Juncker’in sözcüsü, “Gerçekten burada önemli olan Avrupa’nın kendi kaderini kendi eline almasıdır” dedi.
  Sözcü, AB Komisyonu’nun da ticaret, savunma ve güvenlik konularında gelen öneriler üzerinde çalıştığını vurguladı.

  MERKEL HAKLI

  Avrupa Parlamentosu’nda Sosyal Demokratlar Grubu sözcüsü Gianni Pittella, Süddeutsche Gazetesi’ne verdiği demeçte “Merkel haklı” dedi ve ABD’nin artık her konuda Avrupa’nın birinci müttefiği olmaktan çıktığını söyledi. Liberaller Grubu Başkanı Guy Verhofstadt, Merkel’in bu durumu tanımış olmasını sevindirici bulduklarını belirtti. Almanya’nın Sosyal Demokrat Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Merkel’den biraz daha ileri giderek, Trump’ı Batı’yı zayıflatmakla ve ABD’yi dünya sahnesinden eksiltmekle suçladı.

  BERLİN’DE DE TEKRARLADI

  Merkel’in Trump’a karşı kullandığı bu sözleri Münih Trudering’te bir bira çadırında söylemesi, önce, “Merkel seçim kampanyası mı yapıyor” dedirtti.
  Ancak Merkel bu sözleri Berlin’de de birebir tekrarladı.
  Yine Trump’ın adını anmadan, “Milliyetçi at gözlüğü takarak, etrafında ve dünyada olup bitenleri görmeyenler, ofsayta düşerler” diyerek, ABD’yi Batı’dan dışlamakla, yalnızlığa sürüklemekle uyardı.
  ABD Başkanı Trump, Merkel’e cevap vermekte gecikmedi. Twitter hesabından, “Almanya’yla çok büyük ticaret açığımız var. Ayrıca NATO ve askerleri için üzerlerine düşenden çok daha az aidat ödüyorlar. Bu, ABD için çok kötü. Bu durum değişecek” dedi.
  *
  SPD Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann ise “Trump Almanya’yı siyasi rakip olarak karşısına aldı. Bu yeni bir durum. Eğer iki lider bira çadırı ve twitter üzerinden konuşuyorsa, orada anlaşmak zordur” diye konuştu.
  *
  İki liderin de sözleri çok açık. Trump, Almanya’nın artan gücünü sınırlamak, Merkel ise AB’yi yanına alarak, ABD’ye karşı bir denge kurmak istiyor.
  Üç yıl önce dünyada daha fazla siyasi sorumluluk isteyen Almanya, şimdi bu talebini daha da büyüterek, Avrupa’nın dünyada daha fazla sorumluluk almasını hedefliyor. Liderliğe ise Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya talip.

  Etiketler: Almanya , Merkel , Trump
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı