Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa’ya 5 tarihi mesaj

  Uğur ERGAN / ANKARA
  01.09.2005 - 02:04 | Son Güncelleme:

  AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısına katılacak olan Dışişleri Bakanı Gül, 17 Aralık’ta Türkiye’ye verilen sözlerin tutulmasını isteyecek. Gül, özellikle Kıbrıs’ın tanınması konusunda çıkışlar yapan Fransa’yı hedef alarak, ‘Türkiye üzerinden iç propaganda yapılmasını yadırgıyoruz’ diyecek.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Galler’in Newport kentinde bugün ve yarın yapılacak AB dışişleri bakanları gayrı resmi toplantısında ‘özel davetli’ sıfatıyla, Türkiye ile AB arasında müzakerelere başlanmasına ilişkin tarihi mesajlar verecek. Mesajların en önemlisi, iç politika nedeniyle Türkiye’ye karşı Kıbrıs Rum Kesimi kartını oynayan Fransa’ya karşı olacak. Gül, Fransa’yı ima ederek, ‘Kıbrıs’ta sorumlu tutulamayız. Kıbrıs sorununun bir kriter olmadığını her zaman siz söylediniz. Türkiye üzerinde propaganda yapılmasını çok yadırgıyoruz’ diyecek. Gül’ün mesajları şöyle olacak:

  Türkiye ile geri dönülmez karar 17 Aralık 2004’te alındı. Kıbrıs Rum Kesimi’ni Gümrük Birliği’ne dahil edecek ek protokolün imzalanması istendi. Bunu yaptık ve 17 Aralık’ta belirlendiği gibi 3 Ekim’de tam üyelik müzakerelerine başlama hakkımız doğdu.

  17 Aralık’ta, Rum Kesimi’ni tanımayacağımıza dair bir deklarasyon yapacağımızı söyledik. Bunu AB liderleri kabul etti ve ek protokolün imzalanmasının Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanıyacağı anlamına gelmeyeceğini kendi ağızlarından beyan ettiler.

  AB içinde Türkiye üzerinden propaganda yapılmasını çok yadırgıyoruz. Türkiye hemen üye olacakmış gibi bir hava yaratılarak AB kamuoyu yanıltılıyor. Bu tutum AB’nin imajını ve inandırıcılığını ciddi şekilde sarsıyor. 15 yıl sonrasını şimdiden bilebilmemiz mümkün değildir.

  17 Aralık’ta bir vizyon çizildi. Müzakere Çerçeve Belgesi bu vizyonun ilerisine veya gerisine düşmemelidir. Türkiye’nin de bir kamuoyu vardır. 3 Ekim’de müzakerelere başlayacak şekilde tertip alınmasını bekliyoruz.

  Türkiye’nin AB projesi hem bizim, hem de AB için dünyaya yeni yön kazandıracak çok önemli bir medeniyet projesidir. Türkiye’ye verilen sözlerin yerine getirileceğine inanıyoruz.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı