Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa Türkiye’ye adlarını verdi, uyardı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  11.09.2014 - 01:24 | Son Güncelleme:

  GALLER’de geçen hafta yapılan NATO zirvesinde, IŞİD konusunda alınan kararlar hayata geçirilmeye başlandı. Başta Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Belçika olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Türkiye’den Suriye’ye geçerek başta IŞİD olmak üzere radikal İslamcı gruplara katılan vatandaşları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

  İnterpol üzerinden Türkiye’ye 4700 kişilik liste iletildi. Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşı olan bu kişiler için çalışma başlattı. Sınır birlikleri, terör ve istihbarat ekipleriyle liste paylaşıldı. Terör ve istihbarat ekipleri, sınırdaki geçiş noktalarında, havalimanları, gar ve terminallerde de çalışma başlattı. Özellikle sınır illerdeki denetimler artırılarak söz konusu kişilerin sınırı geçmeden Türkiye içinde yakalanması için yeni ekipler kuruldu. Türkiye’nin son 2 yılda Suriye’ye geçmek isteyen Avrupa vatandaşı 830 kişiyi sınırda yakalayarak kendi ülkelerine iade ettiği kaydedildi. Türkiye ayrıca IŞİD’e katıldığı değerlendirilen 2000 kişi için ise arama kararı çıkardı.

  GEÇİŞ NOKTASI

  IŞİD’in Türkiye sınırının sıfır noktasındaki Atmeh Bölgesi’nde 2 silahlı eğitim kampı bulunduğu, Türkiye üzerinden IŞİD’e katılanların ilk durağının bu kamplar olduğu kaydedildi. Bu bilgi doğrultusunda sınırdaki güvenlik birimlerine uyarı yazısı geçildi. Uyarı yazısında, söz konusu kişilerin sınırı geçmek için kaçakçılarla birlikte hareket ettiği, bunun da kontrolsüz insan trafiği oluşturarak riskler yarattığına dikkat çekilerek, “Yasadışı yollardan sınırdan geçişlerde gerekli hassasiyet” gösterilmesi istendi.

  Avrupa Türkiye’ye adlarını verdi, uyardı IŞİD şüphesiyle 56 kişiye sınır dışı

  KATILIMA ÖNLEM

  Terör ve istihbarat birimlerinin yaptığı çalışmada ise IŞİD’e Türkiye’den yaklaşık 1000 kişinin katıldığı, bu kişilerin şu an Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarında savaştığı kaydedildi. Ekipler, Türkiye’den giderek IŞİD’e katılanlar için çalışma başlattı. Bu kapsamda çocukları IŞİD saflarına katılan ailelere ulaşılarak görüşmeler yapılıyor. Ailelerden alınan bilgiler doğrultusunda söz konusu kişilerin Suriye’ye geçişlerine yardımcı oldukları iddia edilen bazı dernekler de mercek altına alındı. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Türkiye’den Suriye’ye geçerek IŞİD saflarına katılanların önüne geçilmesi için de önlemler artırıldı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı