GeriDünya Avrupa’nın en şişmanı Türk kadınları çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’nın en şişmanı Türk kadınları çıktı

Avrupa’nın en şişmanı Türk kadınları çıktı
refid:16940813 ilişkili resim dosyası

Günümüzde obezite tsunamisinin yarım milyar kadın ve erkeği etkisi altına aldığına dikkat çeken doktorlar bu hastalıktan daha çok kadınların mustarip olduğunu belirtiyor. İngiliz tıp dergisi Lancet’te yayınlanan araştırmaya göre, şişmanlık konusunda Türk kadınları, Avrupa birincisi.

IMPERIAL College London, Harvard Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre, dünyada obez sayısı son 30 yılda ikiye katlandı. Tüm dünyanın korktuğu hastalıkların başında gelen obezite, bugün dünya genelinde 205 milyon erkeği ve 297 milyon kadını etkiliyor.
10 kişiden biri obez
Doktorların Türk kadınlarına da kötü bir haberi var. Türk kadınları, ortalama yüzde 28 olan beden kitle endeksleriyle Avrupa’nın en kiloluları listesinin başında yer alıyor.
WHO’ya göre beden kitle endeksi 25’in üzerinde olan kişiler aşırı kilolu, 30’un üzerindekiler ise obez olarak değerlendiriliyor. Bugün her 10 kişiden birinin obez olduğunu ortaya koyan araştırmanın bulguları şöyle:
- En kilolular Büyük Okyanus’taki küçük bir ada olan Nauru’da. En az “kilolu erkekler” Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, kadınlar ise Bangladeş’te.
- Gelişmiş ülkeler arasında vücut - kitle endeksi en yüksek olan millet Amerikalılar, en düşük olan ise Japonlar.
- Ancak yayınlanan diğer iki çalışmada iyi bir haberler de var. Obezite düzeyi yükselmiş olsa da tansiyon ve kolesterol düzeyleri iyiye gidiyor. Bunun sebebi daha çok sebze meyve tüketilmesi ve tuzdan vazgeçilmesi.
- Ayrıca obezite oranları artsa bile, dengeli beslenme, ilaç kullanımı ve daha az sigara tüketimi sayesinde dünya genelinde daha az kalp hastalığı görülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle