Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Avrupa 'İslami göç dalgası'ndan korkuyor'

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 11:14 | Son Güncelleme:

  İngiliz The Times gazetesi, İngiltere'nin AB'deki Türkiye anlaşmazlığına bir çözüm bulması gerektiğini belirttiği haberinde Avrupa'nın en çok Türkiye’nin üyeliği ile bir "İslami göç dalgası" yaşanmasından korktuğu belirtiliyor.

  ÇÖZÜMÜ İNGİLTERE BULMALI

  İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, Avrupa Birliği içinde Türkiye konusunda yaşanan uyuşmazlıkların altını çizdiği haberde, çözümü İngiltere’nin bulması gerektiğini ifade etti.  Haberde, Türkiye tartışmalarının özellikle yaz sürecinde arttığını ve AB’yi bir batağa sürüklediği belirtildi ve İngiltere’nin altı aylık dönem başkanlığını tehdit ettiği savunuldu.

  ETKİLİ BİR ABLUKA

  İngiltere’nin, Türkiye’nin üyeliğine destek verdiğini hatırlatan The Times, özellikle Avusturya ve Fransa’dan yükselen Türkiye karşıtı seslere dikkat çekti.  Türkiye’nin Kıbrıs deklarasyonuna da değinilen haberde, Avrupa Birliği’nin yayınlayacağı karşı deklarasyonda, Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasının uygulanmasını engellememesi konusunda ısracı olacağının tahmin edildiği belirtildi.  Haberde, Rum gemi ve uçaklarının Türk deniz ve hava limanlarını kullanmasını engellemesi ise "etkili bir abluka" olarak nitelendirildi.

  'İSLAMİ GÖÇ DALGASI'

  Pek çok AB ülkesinde Türkiye’nin AB üyeliğinin tartışıldığı belirtilen haberde, AB vatandaşlarının, Türkiye’nin üyeliği ile bir "İslami göç dalgası" yaşanmasından korktukları belirtildi. Gazete, tartışmaların, Türkiye’nin üyelik statüsü ile ilgili alternatifler yaratığının da altını çizdi. Haberde, Avusturya Hükümeti’nin Türkiye’ye tam üyelik yerine İzlanda gibi ekonomik ortaklık teklif edilmesini önerdiği, Alman Hristiyan Demokrat Angela Merkel’in ise ise imtiyazlı ortaklıkta ısrarcı olduğu hatırlatıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı