GeriDünya Avrupa’da Polonyalı muslukçu korkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’da Polonyalı muslukçu korkusu

Avrupa’da Polonyalı muslukçu korkusu
refid:3946936 ilişkili resim dosyası

Avrupa Parlamentosu, dünkü oylamada hizmet sektörünü tek pazar haline getirmeyi amaçlayan "Bolkestein yönetmeliği"ni sulandırarak kabul etti. "Polonyalı muslukçuların" haksız rekabetini engellemek için yönetmelikte büyük tartışmalara yol açan "şirketlerin kayıtlı olduğu ülke yasalarına bağlı olması" görüşü metinden çıkarıldı.

FRANSA ve Hollanda’daki AB anayasasıyla ilgili referandumlarda "hayır" çıkmasına neden olan "Polonyalı muslukçular" bu kez de AB’de hizmet sektörünün tek pazar haline getirmeyi amaçlayan düzenlemenin sulandırılmasına yol açtı. Avrupa Parlamentosu, bu konuda hazırlanan "Bolkestein yönetmeliğini" ancak sulandırarak 33 değişiklik yaptıktan sonra kabul edebildi.

Önerileri ilk kaleme alan AB Komisyonu’nun iç piyasadan sorumlu eski üyesi Frits Bolkestein’in adıyla anılan yönetmelik, reklamcılıktan, inşaata, berberlikten sağlığa kadar, hizmet sektöründe tek Avrupa pazarı yaratmayı amaçlıyor. Yönetmelikteki, AB’deki işçi sendikalarının karşı çıktığı Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sadece "resmen kayıtlı olduğu ülkenin yasalarına" uymak zorunda olmasıyla ilgili görüş rapordan oylanarak çıkarıldı. Böylelikle bir ülkedeki çalışma koşullarından, çevrenin korunmasına kadar bir dizi kurala uymak zorunda kalan şirketlerin, daha esnek kuralları olan ülkelere göç edeceği, bunun da işçi ve tüketici haklarına ilişkin yüksek standartları sulandıracağı endişesi, AP’de destek bulmuş oldu.

Önceki gün Strasbourg’da sendikaların çağrısıyla 50 bine yakın kişi bu maddeye karşı gösteri yapmıştı.

ÜYE ÜLKELERİN ONAYINA KALDI

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan dünkü oylamada, 394 milletvekili tasarıyı desteklerken, 215 milletvekili karşı çıktı. 33 milletvekili ise çekimser kaldı. Bolkestein yönetmeliğiyle Avrupa ekonomisinin yarısını, Birlik içindeki istihdamın da yaklaşık üçte ikisini oluşturan sektörün daha rekabetçi hale gelmesi hedefleniyor. Yapılan son araştırmalara göre, AB’ye üye ülkelerde istihdam edilenlerin yüzde 70’i (116 milyon kişi) servis sektöründe çalışıyor.

Yeni üye ülkelerden, Batı’ya akın edeceği düşünülen ucuz işgücünün, eski üye ülkelerde işsizliğe neden olacağı ve ücretleri aşağı çekeceği endişeleri, Fransa ve Hollanda’da düzenlenen referandumlarda, seçmenlerin Avrupa Anayasası’nı reddetmesinde önemli bir rol oynamıştı. Yönetmeliğin Ekim 2006’da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yönetmeliğin yürürlüğe girebilmesi için 25 üye ülke tarafından onaylanması gerekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle