GeriDünya Avrupa’da genç nesil ‘Türkiye AB’ye’ diyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa’da genç nesil ‘Türkiye AB’ye’ diyor

Avrupa’da genç nesil ‘Türkiye AB’ye’ diyor
refid:13569026 ilişkili resim dosyası

AB üyesi 5 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, genç nesil Türkiye’nin AB üyeliğine daha çok destek veriyor.

Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi’nce yaptırılan “5 AB Ülkesi Kamuoyu Türkiye’nin Tam Üyeliğine Nasıl Bakıyor?” araştırmasının sonuçları açıklandı. Proje koordinatörü Prof. Dr. Hakan Yılmaz, araştırmanın Eylül 2009’da Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya  ve Polonya’da biner kişiyle yapıldığını belirtti. “Türkiye’nin AB’ye girişi söz konusu olduğunda yaş düştükçe destek artıyor” diyen Yılmaz şu bilgileri verdi:
Olumlular-olumsuzlar
* Türkiye’nin AB’ye girişine Polonya ve  İspan-ya’da destek yüzde 50’nin üzerinde. İngiltere’de yüzde 46, Fransa ve Almanya’da çok düşük.
Din faktörü
* Türkiye hakkındaki algılamaları belirleyen en önemli faktörler arasında kültür geliyor. Türkiye’yi kültür açısından istemeyenlerin en önemli argümanı ise din. Popüler kültür olarak bakıldığında, özellikle genç nesiller açısından Türkiye bu sefer de Avrupa’nın içine giriyor.
Türkiye denince
* Türkiye ile ilgili en çok İstanbul biliniyor. Ardından sırasıyla Truva, Galatasaray, Antalya, Atatürk, Efes, Tarkan, Tayyip Erdoğan, Hadise, Yaşar Kemal, Fatih Terim, Orhan Pamuk ve Nazım Hikmet geliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle