GeriDünya Avrupa birliginden Nice telafisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa birliginden Nice telafisi

Avrupa Birliği Nice zirvesinde 13 aday ülkeden 12'sinin yer aldığı ve Türkiye'nin dışarıda bırakıldığı 'Geleceğin AB'si' şemasının altına bunun gerekçesini resmi olarak ekledi. AB listenin sadece müzakerelere başlanmış ülkeler dikkate alınarak hazırlandığını bir notla belgenin altına ekledi.

Avrupa Birliği, Nice zirvesinde Türkiye'ye yönelik hatasını telafi etti. Nice'de geleceğini 27 ülke üzerine kuran ve 'aday ülke' olmasına rağmen Türkiye'ye geleceğini şekillendirdiği Avrupa Birliği içinde yer vermeyen AB, liderler zirvesinde onaylanmış sonuç belgesine bir ekleme yaparak Türkiye'nin dışlanmadığı mesajını verdi.

Nice zirvesinde onaylanan sonuç belgesine, AB ülkelerinin Brüksel'deki büyükelçileri tarafından 'makyaj' yapıldı. 27 ülkeye yönelik oy oranları ve Avrupa Parlamentosu'ndaki sandalye sayısının belirtildiği şemanın altına bir ek not ilave edildi.

Bu notta, 'Yukarıdaki liste fiilen üyelik müzakerelerine başlamış ülkeler temel alınarak yapılmıştır' ifadesi yer aldı. Böylelikle 12 aday ülkenin 'müzakerelere başlanmış ülkeler' olduğu vurgulandı ve halen müzakerelere başlanmamış ülke Türkiye'nin bu nedenle listeye dahil edilmediği vurgulandı.

Nice'de Türkiye'nin liste içinde neden yer almadığına yönelik soruya gerekçe olarak, 'Henüz Türkiye ile müzakerelere başlanmamıştır' açıklamasını 'sözlü' olarak dile getiren AB, böylelikle bu söylemini resmileştirmiş ve belgeleştirmiş oldu.

AB'nin Türkiye'yi dışlamadığının da resmileştirilmiş olması anlamına gelen bu yaklaşım, daha çok Türkiye'deki AB Temsilcisi Karen Fogg'un ısrarlarıyla yapıldı. Türkiye'deki AB Temsilcisi, Nice'deki yaklaşımla Türkiye'ye 'yanlış ve haksız' bir mesaj verildiğini, bunun telafi edilmesi gerektiğini belirtti. Halen AB Dönem Başkanlığını yapan Fransa'nın Türkiye'deki Büyükelçisi de AB makyajında etkili olan isim olarak ön plana çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle