Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa Birliği'nden İran'a çıkarma

  CİHAN
  16.04.2016 - 16:32 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği, dünya güçleri ile nükleer programla ilgili anlaşmazlığı çözen İran'a çıkarma yaptı. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığındaki AB heyetinde 7 komiser de yer aldı. Yarın da devam edecek görüşmelerde başta ekonomi ve ticaret ile bölgedeki kriz olmak üzere farklı konularda kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor.

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Federica Mogherini, nükleer anlaşmanın uygulanma aşamasını ciddiyetle takip ettiğini vurguladı. Mogherini, İran ile AB arasında bazı alanlarda devam eden anlaşmazlıkları da açık ve yapıcı şekilde ele aldıklarını dile getirdi.

  Avrupa Birliğinden İrana çıkarma

  Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olması için İran'ı destekleyeceklerini belirten Federica Mogherini, İran petrolü ve doğalgazının Avrupa'ya ulaşması için de girişimleri sürdüreceklerini ifade etti. Bunun yanında üretim kapasitesini artırması için İran'a teknoloji ve bilgi transferi yapacaklarını kaydetti.

  Eğitim alanında öğrenci ve akademisyen değişim programları, üniversiteler arasında işbirliği imkanlarını geliştireceklerini belirten Mogherini, iki tarafın birbirlerinden çok şey öğrenebileceğine inandıklarını dile getirdi. Mogherini ayrıca İran'daki Afgan mülteciler için 6,5 milyon Euro'luk yardım yapacakları bilgisini verdi.

  Avrupa Birliğinden İrana çıkarma

  Görüşmelerde Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi üzerinde durulduğu da belirtildi. İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran'ın Suriye'deki savaşa müdahil olmasıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, bölgede terörist ve tekfirci gruplara karşı mücadele ettiklerini savundu ve bu durumda da Suriye rejimine yardımcı olmamalarının asıl hata olacağını dile getirdi.

  Avrupa Birliğinden İrana çıkarma

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı