Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa Birliği: Türkiye iyi yolda

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin AB adaylığı statüsünün tanınmasından sonra AB ile üst düzey yapılan ilk temastan ‘Türkiye iyi yolda’ mesajı çıktı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in adaylık sonrası ilk Brüksel temaslarında Türkiye'ye güven duyguları dile getirildi.

  İsmail Cem Brüksel temaslarının ilk gününde AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlusu Gunter Verhaugen'le biraraya geldi. Verhaugen, ‘İyi başladık. Türkiye’ye ve yapacaklarına güven duyuyorum. Geleceğe daha güvenle bakıyorum' dedi. Verhaugen görüşmeden sonra Türk yasalarını AB kriterlerine uyumlu hale getirmek için, Türkiye ile ilgili ‘üyelik stratejisi’ hazırladıklarını belirtti.

  Verhaugen, ‘Adım adım ilerleyeceğiz. Zor konularla vakit kaybetmeyeceğiz. Başta kısa ve orta vadede çözümlenebilecek sorunlara el atacağız’ dedi.

  Verhaugen ilk etapta, Türkiye'ye 177 milyon Euro (97.2 trilyon) hibe ve 600 milyon Euro (329 trilyon) kredi olarak destek verileceğini kaydetti.

  İsmail Cem ise, demokrasi alanındaki gecikmelerin kurumsallaşma sorunları ve terör kaynaklı olduğunu belirterek, ‘Ancak biz bunun arkasına sığınmıyoruz. Adaylığımız, bu sorunların aşılmasında ‘katalizör' rolü oynayacaktır' dedi.

  Yunanistan ile ilişkiler konusunda ‘ihtiyatlı' olduğunu bir kez daha yineleyen Cem, ‘Ancak son 6 ayda 40 yıl boyunca atılamayan adımları attık. İmkansız görünen bir yol katettik' dedi. Cem Kıbrıs sorununu ise, AB üyeliği konusunda bir şart olarak kabul etmediklerini söyledi. Cem ayrıca Gümrük Birliği sonrası vaad edilen yardımları yerine getirmediğini belirterek, yükümlülüklerini hatırlattı.

  Verhaugen ise, bu konuda Cem'e hak verdiğini söyledi ‘Ancak bu komisyondan kaynaklanmıyor. Konsey ve parlamentonun sorumlulukları içerisinde' dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı