GeriDünya Avrupa Arafat'a sahip çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Arafat'a sahip çıktı

AB, ABD'nin dışlamaya başladığı Filistin Lideri Yaser Arafat'a destek çıktı. İsrail, Arafat'ı yok sayarken, AB liderleri, ‘‘İsrail'in muhatabı Arafat ve Filistin Yönetimi'dir’’ dedi.

Filistinlilerin intihar saldırılarıyla ve İsrail'in misillemeleriyle çığrından çıkan şiddet, Filistin Lideri Yaser Arafat'ın geleceği konusunda ABD ile Avrupa'yı karşı karşıya getirdi. ABD kan gölüne dönen Filistin'e BM gözlemcileri gönderilmesi kararını veto ederken, Avrupa, İsrail'in artık yok saydığı Arafat'a sahip çıktı. Bölgede yeni bir intifada başlatan Arafat'ın ‘‘küçük generalleri’’ İsrail tanklarını taşlarken, son olaylarda 4 Filistinli öldü, 75 kişi ise yaralandı.

AB devlet ve hükümet başkanlarının dün Laeken'de yayımladıkları Ortadoğu bildirisinde, ‘‘İsrail tanınmış sınırlarında barış ve güven içinde yaşama hakkına sahiptir. Bağımsız bir Filistin devleti oluşturulmalıdır. İsrail'in barışa ulaşmak için ihtiyacı olan muhatap Yaser Arafat ve Filistin yönetimidir. Filistin yönetimine karşı askeri saldırılara son verilmeli, işgal altındaki topraklardan İsrail kuvvetleri çekilmelidir. Filistinliler de, terörizme, Hamas ve İslami Cihad örgütlerine karşı tavır almalıdır’’ dendi. AB, Ortadoğu'ya dair görüşlerini iletmek üzere Washington'a heyet yollayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle