Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa, Alman imparatorluğu değil

  Hürriyet Haber
  05.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel'in İspanya ziyaretinde Kral Carlos'tan Dışişleri Bakanı'na kadar herkes Türkiye'nin AB üyeliğine büyük destek verdi. Senato Başkanı, ‘İspanya’nın, Türkiye'nin Avrupalılığı konusunda hiç şüphesi yoktur. Bu birleştirici projeyi, eski kutsal Alman imparatorluğunun tükenmiş ve tekdüze esaslarına göre kuramayız' diyerek Türkiye'ye arka çıktı.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İspanya gezisi sürerken, İspanyol devlet adamları, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Almanya'ya Türkiye'den daha sert mesajlar yolladılar. İspanyol Senato Başkanı Juan Valverde, ‘Avrupa projesi eski kutsal Alman imparatorluğunun tükenmiş ve tekdüze esasları üzerine kuramayız’ dedi.

  Kral Carlos, önceki akşam Cumhurbaşkanı Demirel'in onuruna verdiği yemekte Türkiye'nin AB emellerini haklı gördüğünü, destek verdiğini ve elinden geleni yapacağını söyledi. İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar da Cumhurbaşkanı Demirel ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında 12 Mart'ta Londra'da AB adayları için yapılacak Avrupa Konferansı'na Türkiye'nin de katılmasını arzu ettiklerini belirterek, ‘Katılırsa son derece iyi olur, ama aksi olursa saygı duyarız’ dedi.

  Türkiye'nin AB ile ilişkileri zora sokacak davranışlarda bulunmaması gerektiğini belirten Aznar, ‘Mesela Gümrük Birliği’nden çekilmek. Ateş var, yanıyor, hareketi aktarmayalım, bundan kimse kazançlı çıkmaz, sadece bunu isteyenler kazançlı çıkar' dedi. Kıbrıs Rum Kesiminin AB'ye kabulüyle ilgili bir soru üzerine de, ‘Zorlukları biliyoruz, ama bir şekilde üstesinden geleceğiz’ diyen Aznar, Türkiye'ye İspanya'nın her türlü desteği verdiği tekrarladı.

  Eski Başbakan Filipe Gonzalez, Dışişleri Bakanı Abel Matutes de benzer açıklamalar yaparak Türkiye'nin AB üyeliğine destek olurlarken, en ilginç açıklama Senato Başkanı Juan Valverde'den geldi. Türk tarafının ‘Bizim söyleyemediklerimizi söyledi’ dediği Valverde'nin konuşmasının çarpıcı bölümleri şöyle:

  ‘Avrupa’da en çok dikkati çeken toplumlar arasında yeralan Türkiye'nin AB'ye alınmaması kabul edilemez. İspanya'nın Türkiye'nin Avrupalılığı konusunda hiçbir şüphesi yoktur. Ayrıca bu birleştirici projeyi eski kutsal Alman imparatorluğunun tükenmiş ve tekdüze esasları üzerinde kuramayız. Avrupa ve Batı medeniyetlerinin Türk toplumuna borçları vardır ve sayın Cumhurbaşkanı size garanti veririm ki İspanya bunun tamamen bilincindedir.'

  Bu konuşma üzerine Cumhurbaşkanı Demirel, daha önce hazırladığı kısa konuşmasını okumaktan vazgeçerek özetle şunları söyledi;

  ‘Türkiye’nin Avrupalılığından şüphesi olan bir tek ülke yok. Avrupa'nın kendi içinde müşgülleri var biliyoruz, kendimizi dışlanmış da görmüyoruz. Ama, söylediğimiz büyük Avrupa tüm Avrupa'nın yararınadır. Türkiye ve İspanya da Avrupa'yı Çin settinden Şili'ye kadar götürme imkanına sahip iki ülkedir.'

  TÜRKİYE HAKLI

  Kral Carlos'un yemeğinde Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin yanında oturan Matutes de, Çelebi'nin ‘Avrupa Türkiye’ye karşı ayırımcılık yaptı' sözleri üzerine ‘Sizin tutumunuzla ilgili yüzde 100 hak veriyorum. Türkiye Avrupa için kaçınılmazdır. Ama, Lüksemburg sonrası her iki taraf da oturup konuşmalı. Biz destek olacağız, ama siz de konuşma platformlarında bulunun ve bunu anlatın’ cevabını verdi.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı