GeriDünya Avrasya bizden soruluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrasya bizden soruluyor

Ankara'da açılan Space Imaging Eurasia Yer İstasyonu, Türkiye'nin uydudan 33 Asya ve Avrupa ülkesini izleyebilmesini sağlıyor.

Eurasia, kapsadığı coğrafya itibariyle dünyanın en stratejik istasyonu olma özelliği taşıyor.

Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkasya ve Ortaasya'daki en ufak hareketi uydudan izleyip, fotoğrafını çekebilme yeteneğine sahip Space Imaging Eurasia Yer İstasyonu Ankara'da hizmete girdi. Dünyadaki altı yer istasyonundan biri ve ticari bir kuruluş olan Eurasia, kapsadığı alan itibariyle dünyanın en stratejik istasyonu olma özelliği taşıyor. Ankara'daki yer istasyonu, ticari olarak en yüksek yersel çözümlemeye sahip ilk ve tek uydu olan IKONOS'tan herkese, bedeli karşılığında istediği yerin, istediği şekilde görüntüsünü alabiliyor.

33 ÜLKEDEN GÖRÜNTÜ

Almanya'dan İran'a, Rusya'dan Mısır'a, İtalya'dan Türkmenistan'a Avrasya'da 33 ülkede istenilen noktayı bir metre çözümlemeyle fotoğrafını çekme yeteneğine sahip istasyon, Türkiye'nin stratejik olarak çok önemli bir güç olmasını sağladı. Bir metrekarelik alan içindeki tüm cisimlerin fotoğrafını çekebilen istasyon, tamamen yerli sermaye girişimi ve ticaret, güvenlik konusunda istihbarat sağlama amacıyla kuruldu.

TİCARİ DE KULLANILIYOR

IKONOS uydusunu doğrudan görevlendirme, görüntü alma ve tam veri işleme kapasitesine sahip. İstasyon, Ankara merkezli 4 bin 600 kilometre çaplı alan içinde dünyanın en hassas ve dinamik bölgesinin görüntülerini almanın yanısıra, ticari olarak 13 alanda kullanılabiliyor. Dünyadaki diğer beş yer istasyonunun da kapsama alanları birbirinden farklı. Bu nedenle Ankara'daki istasyonun, kapsadığı alan nedeniyle stratejik önemi çok fazla. Diğer beş yer istasyonundan ikisi Japonya'da, bir tanesi Güney Kore de bir diğeri Birleşik Arap Emirlikleri'nin hava kuvvetlerine ait. İki tanesi de Amerika'da bulunuyor.

İSTİHBARATIN HİZMETİNDE

Space Imaging Eurasia'yı başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı istihbarat toplama amaçlı olarak kullanıyor. İstihbarat birimleri yer istasyonu aracılığıyla en güncel ve en doğru görüntüleri alarak stratejik kabiliyetlerini arttırıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri yurdışındaki istihbarat çalışmalarının yanısıra istasyondan yurt içinde de yararlanıyor. Harita Genel Komutanlığı haritaların güncellenmesiyle ilgili olarak istasyonun verilerini kullanıyor. Ticari bir uydu olması nedeniyle kullanımda bir kısıtlama olmamasına rağmen, şirket ülke menfaatleri dorultusunda hareket ediyor. Bugüne kadar Türkiye üzerinde istihbarat edinmek için hiçbir yabancı talep gelmediğini belirten yetkililer, böyle bir talebin gelmesi durumunda Türkiye'nin ulusal menfaatleri doğrultusunda hareket edeceklerini belirtiyorlar.

TEKNOLOJİK DEVRİM

Space Imaging Eurasia güvenlik alanındaki kullanımının dışında, ticari olarak da çok önemli bir kullanım yelpazesi sunuyor. İstasyonun teknolojik olarak devrim yaratan uygulamaları arasında şunlar da bulunuyor: Araç takibi, belediyelerin yerel yönetim amaçlı kullanımları, Tarım ve Orman bakanlıklarının maliyet etkin planlama çalışmaları, telekominikasyon kuruluşlarının optimizasyon çalışmaları, haritacılık uygulamaları, afet öncesi planlama ve sonrası, hasar tespiti-yönetim, altyapı planlamaları, petrol, medya ve sigorta alanları.

Varyag’ı da çekmişti

Space Imaging Eurasia yer istasyonu, güvenlik alanındaki kullanımının dışında, ticari olarak da çok önemli bir kullanım yelpazesi sunuyor. İstasyonun teknolojik olarak devrim yaratan uygulamaları arasında araç takibi de bulunuyor. İstasyon kuruluşundan sonra ilk sivil işlevini, Karadeniz'de iki yıl dolaştıktan sonra İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçerek Çin'e giden Varyag Uçak Gemisi'ni adım adım izleyerek yerine getirdi. Gazetelerde de yayımlanan uydu fotoğraflarında Varyag'ın üstündeki insanlar bile çok net bir şekilde görüntülendi.

35 dolara uzaydan fotoğraf çekiyor

Space Imaging Eurasia Yer İstasyonu, 35 dolarla 50 dolar arasında değişen fiyatlarla, istenilen bölgenin görüntüsünü siyah-beyaz veya renkli olarak sunuyor. İstenilen görüntü üzerine haritalama faaliyetleri gerekli ise bu fiyat 150 dolara kadar yükselebiliyor. İstanbul Boğazı'nın ve Atakule'nin fotoğrafı ellerinde vardı. Ama Space Imaging Eurasia Yer İstasyonu Anıtkabir'in ilk uydudan fotoğrafını Hürriyet için çekti. Anıtkabir güvenlik önlemleri üst düzeyde bir alanı kaplıyor. Üzerinden uçmak ve hava sahasını herhangi bir şekilde kullanmak bu nedenle mümkün değil. Böyle bir fotoğrafı elde etmek de ancak uydudan mümkün olabiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle