GeriDünya Avatar Çin'de gişe rekoru kırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avatar Çin'de gişe rekoru kırdı

Yönetmenliğini James Cameron'un yaptığı, üç boyutlu olarak da izlenebilen bilim kurgu filmi "Avatar", Çin'de gösterime girdiği 4 Ocaktan bu yana 540 milyon yüen (yaklaşık 116 milyon 234 bin TL) gişe hasılatı yaparak rekor kırdı.

Şinhua ajansının haberine göre Çin Devlet Radyo, Film ve Televizyon İdaresi Başkanı Tong Gang, "Avatar"ın, 2009 yılında "2012" adlı felaket filminin 460 milyon yüen (yaklaşık 99 milyon TL) olan hasılatını geçerek ülkedeki yeni gişe rekorunun sahibi olduğunu açıkladı.

Ayrıca "Avatar" filminin 2 boyutlu versiyonuna talebin az olması nedeniyle bu versiyonun gösterimden kaldırılacağını belirten yetkililer, filmin 3 boyutlu versiyonunun gösterildiği salonların dolu olduğunu söyledi.

Yetkililer, "Avatar" filminin ay takvimine göre Çin yeni yılı olan 14 Şubata kadar gösterimde kalmasını beklediklerini ve filmin kendi kendisiyle yarıştığını ifade etti.

AVATAR KONFÜÇYUS'A KARŞI

Öte yandan uzmanlar, Avatar'ın 2 boyutlu versiyonunun gösterimden kaldırılmasının, yakında vizyona girecek "Konfüçyus" filmiyle bağlantısı olduğunu savunuyor. "Konfüçyus" filminin 3 boyutlu versiyonunun bulunmadığını ve "Avatar" ile o alanda yarışmayacağını belirten uzmanlar, bu durumu, Avatar'ın Konfüçyus'a 2 boyutlu alanda rakip olmaması için önlem olarak görüyor.

Çin'de sinemalarda, Çin yeni yılı (Bahar Bayramı) ve Milli Kuruluş gününde Çin filmlerine öncelik veriliyor. Ayrıca Çin, yerli film endüstrisini korumak için yabancı filmlere kota uyguluyor ve yılda sadece 20 yabancı filmin ülkesinde gösterime girmesine izin veriyor. Bu kotayla da Hollywood sektörünü sınırlamış oluyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle