Dünya Haberleri

  Atom bombasına bir adım daha

  Hürriyet Haber
  27.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nükleer programdan vazgeçmeye zorlanan İran, dün nükleer teknoloji konusunda bir adım daha ileri gitti. Batı’nın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için verdiği sürenin dolmasına beş gün kala Ahmedinejad, atom bombası yapımında da kullanılabilecek ağır su tesisinin açılışını yaptı ve bunun dünyaya bir tehdit olmadığını savundu.

  İRAN’ın Arak kentinde kurulan ilk ağır su üretim tesisleri Batı’nın tepkilerine karşın dün Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan Ahmedinejad, İran’ın nükleer teknoloji kullanma hakkından asla vazgeçmeyeceğini vurguladı.

  "Nükleer programı bütün gücümüzle devam ettireceğiz" diyen Ahmedinejad konuşmasına, büyük bir başarı olarak nitelendirdiği tesisin yapımına katkıda bulunanlara teşekkür ederek başladı. Ülkesinin gizli hiçbir nükleer faaliyeti olmadığını söyleyen Ahmedinejad, şöyle devam etti:

  BARIŞ VE ADALET İÇİN

  "Görmek isteyenler gelip faaliyetlerimize bakabilirler. Çünkü bizim nükleer faaliyetlerimiz, barış, adalet ve maneviyatın hizmetindedir. Bazı Batılı devletler İran’ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetleri hakkında endişeliler.
  /images/100/0x0/55ea9079f018fbb8f8883c08
  Bizim hakkımızda bu iddiaları ortaya atanların kendileri, uluslararası hukukun ve insan haklarının en büyük çiğneyicileridir. Onlar diğer ülkelerin barışçıl amaçlı teknolojiden yararlanmasına izin vermiyor ve bu teknolojinin kendi tekellerinde kalmasını istiyorlar. Onlar bilimden gayrimeşru istekleri için yararlanmak istiyorlar ama biz bilim ve teknolojiden, barış ve adaletin ilerlemesi için yararlanmak istiyoruz."

  HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ

  "Düşmanlarımız istese de istemese de İran milleti, bilim alanında ilerleme kararı almıştır ve bu yolda da çalışıyor" diyen Ahmedinejad, şu anda bütün İran halkının en büyük isteğinin, barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmak olduğunu belirtti. Ahmedinejad, "Ben de bu milletin cumhurbaşkanı olarak, bu hakkı koruyacağım ve bundan vazgeçmeyeceğim. Bunu İran halkının cumhurbaşkanı olarak mutlaka yapmam gereken bir görev olarak biliyorum ve bunun takipçisi olacağım" diye konuştu ve nükleer programı bütün güçleriyle devam ettireceklerini vurguladı.

  TEHDİT DEĞİLİZ

  Dünyadaki hiçbir ülke için tehdit olmadıklarını savunan Ahmedinejad, "Hatta bölge ülkelerinin düşmanı İsrail için de tehdit değiliz. Çünkü bu rejimin kaderini belirlemede en iyi yöntem o topraklarda referandum yapılmasıdır" ifadesini kullandı.

  Ağır su nedir

  Nükleer reaktörlerde soğutma amaçlı kullanılan Ağır Su (D2O), hidrojen yerine ağır hidrojen (döteryum) izotopuna sahip yoğunluğu yüksek sudur.

  Ağır suyun nötron yavaşlatma gücünün normal sudan daha iyi olması ve soğurma özelliğinin daha az olması ile reaktörlerde yakıt olarak doğal uranyumun kullanılmasına olanak verir. Bu sayede İran, kendi topraklarında çıkardığı uranyum madenini bu tesiste kullanabilir.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı