GeriDünya Atmosferi delecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atmosferi delecek

Güneş enerjisiyle çalışan Helios adlı kanat uçak tam 23 km'lik irtifaya ulaşmayı başardı. Uçak önümüzdeki ay 30 km'ye çıkıp insansız uçuş rekoru kıracak.

Adını Yunan mitolojisindeki güneş tanrısı Helios'tan alan pilotsuz uçak önceki gün Hawaii'de yapılan deneme uçusunda atmosfere bir adım daha yaklaştı. Yerden bilgisayarla yönlendirilen Helios'un, bugüne kadar hiçbir insansız uçağın ulaşamadığı 30 km'lik yüksekliğe ulaşması planlanıyor. 15 milyon dolarlık 14 pervaneli uçak daha önceki uçuşunu destek bataryasıyla gerçekleştirmişti. Önceki günkü denemede ise güneş enerjisinden yararlanıldı.

Ticari uçağı üç kat geçecek

Uçağın maksimum yüksekliğe ulaştığı 10 saat 17 dakikalık süre içinde hiçbir sorun yaşanmadı. Gece boyunca Pasifik üzerindeki uçuşuna devam eden Helios dün sabah saatlerinde Kauai adasına geri döndü. Önümüzdeki ay yapılacak denemede ise uçağın 30 km'ye ulaşması hedefleniyor. Böylelikle Helios, ticari uçaklardan üç kat daha yüksekten uçmuş olacak.

Uyduların yerini alacak

Uzun süreli uçma yeteneği sayesinde Helios'un gelecekte uyduların yerini alması planlanıyor. Helios meteorolojik verileri toplayacak, komünikasyonu kolaylaştıracak ve harita çiziminde kullanılacak. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile merkezi California'da bulunan AeroVironment şirketinin işbirliğiyle üretilen Helios, 74.1 metre uzunluğunda bir kanattan ibaret.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle