GeriDünya Atlas robotun tanıtım videosunda tepki çeken görüntüler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  98
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atlas robotun tanıtım videosunda tepki çeken görüntüler

Atlas robotun tanıtım videosunda tepki çeken görüntüler

Google'a ait Boston Dynamics şirketi, insansı robot Atlas'ın son versiyonunu tanıttı. ABD merkezli mühendislik şirketi Boston Dynamics'in geliştirdiği robotun tanıtıldığı video ise sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Yeni nesil Atlas'a tanıtım çekimlerinde "zulmedildiğini" savunan çok sayıda kişi, şirketi e-posta bombardımanına tuttu.

Videoda, şirket binasından çıkan Atlas, karlar içindeki bir orman yolundan geçerek girdiği fabrikada, önce 4.5 kiloluk kutuları raflara yerleştirirken görülüyor. Ardından ise daha zorlu testlere tabi tutuluyor. Daha sonra da bir şirket çalışanı tarafından arkadan itilerek yere düşürülüyor. Düşürülen Atlas'ın kendi kendine yerden kalkabildiği görülüyor.

Atlas'ın bir önceki versiyonu, robot olimpiyatlarında birçok kez yere düşmüş ve her defasında vinçle kaldırılması gerekmişti. Bu durum da hem Atlas'ı hem de Boston Dynamics'i alay konusu yapmıştı.

Atlas robotun tanıtım videosunda tepki çeken görüntüler

Atlas'ın önceki versiyonları, düştükten sonra vinçle kaldırılıyordu.

Boston Dynamics, 1.75 cm boyundaki yeni nesil Atlas'ın bir önceki versiyonundan 15 cm kısa olduğunu açıkladı. Ağırlısı ise 150 kilogramdan 82 kilograma indirilmiş.

Elektrik enerjili yeni nesil Atlas'ın bacaklarında ve gövdesinde dengesini sağlayabilmesi için sensörler yer alıyor. Ayrıca engellerden kaçınabilmesi, arazi değerlendirmesi yapabilmesi ve yönünü bulabilmesi için kafasının içinde LIDAR teknolojisine ve stereo sensörlere sahip.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle