GeriDünya Atina'daki Türk bayrakları indirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  109
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'daki Türk bayrakları indirildi

Atina'daki Türk bayrakları indirildi
refid:14722126 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'a iki günlük resmi ziyaret düzenleyen Başbakan Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Atina'ya indi. Erdoğan'ın Yunanistan'a yapacağı iki günlük resmi ziyaret öncesi, Atina sokaklarına asılan Türk bayrakları güvenlik endişesiyle dün gece apar topar toplandı.

 

 

ATİNA'DA ŞİDDETLİ PATLAMA: 1 YARALI

 

Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçeceği cadde ve sokaklar dün öğle saatlerinde Türk bayrakları ile donatıldı. Başbakan Erdoğan'ın komşuya yapacağı ziyaret öncesi, aşırı milliyetçi örgütlerin bu akşam düzenleyecekleri 'Yeni Osmanlılığa hayır' sloganlı gösterisi öncesi Türk bayraklarının indirilebileceği ya da zarar verilebileceği endişesi ortaya çıktı. Bunun üzerine Türk bayrakları dün cadde ve sokaklardaki direklerden indirildi.       

 

Yunanistan İçişleri Bakanlığı Başbakan Erdoğan'ın yapacağı gezi nedeniyle Atina'da olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Atina'nın ana caddeleri üzerinde sürekli motosikletli ve yaya polis devriyeleri geziyor. Yunanistan'da bulunan yaşa dışı bölücü örgüt mensuplarının eylemine karşılık polis en üst seviye de alarmda tutuluyor.

 

Başbakan Erdoğan'ın Yunanistan'a yapacağı iki günlük resmi geziyi izlemek için 300 yerli ve yabancı basın mensubu Yunan Enformasyon Bakanlığı'na akreditasyon yaptı.

 

İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM

 

Atina'ya ayrılmadan önce Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Yunanistan ile imzalanacak 21 anlaşma ve işbirliği protokollerinin, iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi.

 

"Bu ziyaret Türk-Yunan ilişkileri açısından tarihi bir öneme sahip” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

 

“Şu ana kadar 5 kez ziyaretim olmuştu, bu altıncı ziyaretimiz olacak. İnanıyorum ki Yunanistan'la yapacağımız 21 anlaşama vi işbirliği protokolleri, iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. İki ülke, örnek bir komşuluk ilişkisi sergileyecektir. Yunanistan Başbakanı ile birlikte yüksek düzeyli işbirliği konseyinin ilk toplantısına başkanlık yapacağız. Bundan sonra bakanlarımız yıl içinde en az iki kez üç kez bir araya gelecekler. Bu arada teknokratlarımız bürokratlarımız bir araya gelecekler.

 

İş konseyi toplantısı ile birlikte farklı bir dönem başlıyor. Sektörel bazda da iş adamlarımız sık sık bir araya gelme imkanı fırsatı bulacaklardır.  Tabi yeni dönemin, Balkanlar başta olmak üzere bölgemizde istikrarın gelişmesi açısından çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Ziyaret vesilesi ile Yunanistan Cumhurbaşkanıyla da bir araya gelme fırsatım olacak. Kendilerini ziyaret edeceğim. Komşularıyla sıfır problem ilkemizin önemli adımlarından biri olan bu ziyaretimiz, aynı zamanda Meriç'teki atacağımız adımlar noktasında da öneme haiz. Özellikle bildiğiniz gibi doğalgaz noktasında da daha önce attığımız adım var. Bunun geliştirilmesi noktasında yapacağımız görüşmeler önem ifade ediyor. Bu görüşmelerin her iki ülke için de hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Başbakan Erdoğan'a ziyaretinde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da eşlik ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle