GeriDünya Atina'da, Türk-Yunan deprem tatbikatı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'da, Türk-Yunan deprem tatbikatı

Türkiye-Yunanistan askeri doğal afetlere müdahale tatbikatı, bugün Atina'nın batısındaki İlion semtinde bulunan Yunan Hava Kuvvetleri İstihkam Birliği'nde yapıldı.

Tuğgeneral Abdullah Barutçu başkanlığında Atina'ya gelen Türk heyeti, tatbikata Binbaşı Ali Ülker komutasındaki subay ve astsubaylardan oluşan 12 kişilik Doğal Afet Arama-Kurtarma Timi (DAK) ile katıldı.

Yunanistan'da meydana geldiği var sayılan 7,4 büyüklüğündeki depremden sonra askeri bölgede zarar gören binaların altında kalan ve çeşitli nedenlerle yaralanan personelin arama-kurtarılması senaryosu çerçevesinde gelişen tatbikatta, DAK timiyle Yunanistan Hava Kuvvetleri Afete Karşı Koyma Timi (KOMAK) omuz omuza çalıştı.

Tatbikat, deprem bölgesinin helikopterle havadan keşfi ve Ulusal Operasyon Merkezine fotoğraf ve görüntü iletiminin ardından, DAK ve KOMAK üyeleri ilk olay yerinde keşfi tamamladı. Ardından olay yerine Kimyasal-Biyolojik-Nükleer sızıntı olasılığını tespit etmek üzere koruyucu giysili tim, ardından itfaiye, koruma timi ve arama-kurtarma timleri geldiler. Yaralılara ilk yardımın yapılarak en yakın sağlık birimine götürülmeleri ve özel cihazlarla dinleme ve eğitilmiş köpeklerin yardımıyla yerleri bulunan enkaz altında kalmış personelin çıkarılmalarının ardından tatbikat sona erdi.

Tatbikata ilişkin yapılan açıklamada, tatbikatın işbirliği havası içinde düzenlendiği ve konulan tüm hedeflere ulaşıldığı belirtildi. Tatbikatın ardından, Tuğgeneral Barutçu, KOMAK, Tuğgeneral Andonios Çadırakis ise DAK üyelerini kutlayarak birer şilt verdi.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'un yarın Büyükelçilik binasında vereceği resepsiyona katılacak Türk heyeti cuma günü Yunanistan'dan ayrılacak.

Resepsiyona, Türkiye ile Yunanistan arasında güven arttırıcı önlemler çerçevesinde düzenlenen okullar arası spor müsabakalarına katılmak üzere Atina'da bulunan 31 kişilik Kara Harp Okulu ekibi de katılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle