GeriDünya Atina'da kar isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'da kar isyanı

Atina, 100 yıl aradan sonra yoğun kara teslim oldu. Yolların kapandığı Yunanistan'da hayat felç olurken ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Halk devleti protesto etti.

Başta başkent Atina olmak üzere bütün Yunanistan kara teslim oldu. Hava sıcaklığının ender olarak sıfırın altına düştüğü Atina'da 100 yıl sonra ilk kez yoğun kar yağdı.

Kuzey Yunanistan'da hava sıcaklığı -20, Güney'de de -10'un altına düştü. Bütün yollar kapandı. Atina başta olmak üzere bütün Yunanistan'da önceki gece sabaha karşı başlayan kar yağışı hayatı felç etti. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

Şehirlerarası yollarda kalan TIR'lar karayollarının trafiğe kapanmasına neden oldu. Karayollarında otomobiller ve otobüsler içinde binlerce yolcu mahsur kaldı. Yunan ordusunda alarm verildi. Ordu birlikleri, mahsur kalanları kurtarmak için harekete geçti ama kurtarma çalışmalarının gecikince yoğun protestolar yaşandı. Radyo ve televizyon kanallarınına Yunan halkından protesto yağıyor.

DEVLETE VERYANSIN

Televizyon kanallarını arayan Atinalılar kar yağışı karşısında aciz kalan devleti eleştiri bombardımanına tuttu, ‘‘Silahlanmaya milyarlar harcayacağımıza yolları açmak için tuz alsaydık’’ dediler.

Sadece karayollarında değil, Atina'nın çeşitli semtlerinde bile mahsur kalanlar oldu. Haftasonunda dükkanların çoğu açılmadı. Sağlık Bakanlığı bütün hastaneleri nöbetçi hastane ilan etti.

Ege'de 9-10 şiddetinde esen rüzgarlar nedeniyle gemilerin yolculuk yapmaları yasaklandı. Atina Havaalanı'nda uçuşlar aksadı, birçok uçuş yapılamadı. Birçok bölgede de elektrik kesintileri yaşandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle