GeriDünya Atina'da dostluk buluşması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'da dostluk buluşması

İsmail Cem, 40 yıl sonra Yunanistan'ı resmen ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı ünvanını alırken, dün Atina'da dostluk ve işbirliği rüzgarları esti.

Türk ve Yunan barış çabalarının iki mimarı olarak görülen Cem ile Yunanlı meslekdaşı Yorgo Papandreu, dün yeniden Atina'da buluştular ve iki ülke arasında yeni işbirliği yollarını açan beş yeni anlaşma daha imzaladılar.

İki bakan da imza töreninden sonra oldukça memnun görünüyorlardı. Papandreu, 6 ayda, 40 yılda başarılamadığı kadar önemli kararlar alındığını belirtti. Papandreu, ‘‘eğer dürüst ve açık olur, aynı siyasi iradeyi sürdürürsek, dostluğu gerçekleştirebiliriz. Önümüzde sadece tek bir yol olduğuna inanıyorum. Bu yolda başarmalıyız, halklarımız için başarılı olmalıyız’’ diye konuştu.

Cem'e sürekli ‘‘meslekdaşım’’ ve ‘‘arkadaşım’’ diye hitab eden Papandreu, ‘‘bizi ayıran sorunlardan daha fazla, birleştiren alanlar var. 6 ayda imzaladığımız 9 anlaşma bunu gösteriyor. Türkiye'nin AB'ye adaylığı da önümüze ortak bir hedef çıkardı. Bu ortak hedef de, ortak menfaatler getiriyor’’ dedi.

Cem de, ulaşılan noktanın büyük bir başarı olduğunu vurguladı ve ‘‘bölgenin ve iki ülkenin ortak güvenlik ve barışı için, şu ana kadar başardıklarımız, gelecekte yapabileceklerimizin garantisidir’’ şeklinde konuştu.

Bu arada, Papandreu, Yunanistan'ın önerisi üzerine kurulması kararlaştırılan ve Yunan diplomatlarının Türk meslektaşlarına AB'ye ilişkin tecrübelerini aktaracakları AB Çalışma Grubu'nun 28-29 Şubat'ta Ankara'da toplanacağını açıkladı.

5 ANLAŞMA İMZALANDI

Cem ve Papandreu, iki ülkenin çeşitli alanlarda işbirliğine yönelik 5 anlaşma daha imzaladılar. Cem ve Papandreu, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmelerin ardından, şu anlaşmalara imza koydular:

Kültürel işbirliği.

Ekonomik ve teknik işbirliği.

Bilimsel ve teknolojik işbirliği.

Deniz ticareti.

Gümrük idareleri arasında işbirliği.

Atina'da imzalanan bu 5 anlaşma ile birlikte, iki ülke arasında bir süre önce başlayan diyalog sürecinde, toplam 9 anlaşma imzalanmış oldu.

Yorgo'dan Cem'e: Sevgili İsmail

YUNAN basını, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Atina ziyaretinin özel beklentiler olmaksızın başladığını ve dikkatli adımlarla sürmesinin beklendiğini yazdı. Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun Cem'i havaalanında sıcak bir şekilde karşıladığını ve cümlelerine ‘Sevgili İsmail’ şeklinde başlamaya özen gösterdiğini kaydeden gazeteler, bu sıcaklığın, Papandreu'yu ‘Kıbrıs trajedisinden’ bahsetmekten alıkoymadığını kaydettiler.

Ta Nea: Cem'e Kıbrıs konusunda soğuk duş. Papandreu'nun ‘biz yıllardır Kıbrıs trajedisinin gölgesiyle yaşıyoruz’ yolundaki sözler, Cem'in yüzündeki gülümsemeyi dondurdu.

To Vima: Dikkatli adımlarla. İki ülke de temkinli yaklaşımı benimsemiş gibi görünüyor.

Katimerini: İsmail Cem'in Atina ziyareti, yeni sembolik adım.

Ethnos: İki bakanın gülümsemeleri, Atina ve Ankara'nın tezleri arasındaki derin uçurumu örtmeye yetmedi.

Avriani: Taraflar, bundan sonraki gelişmelerin çerçevesini oluşturacak bir yaklaşım arayışı içinde.

Athens News: Cem, ilişkileri güçlendirmek için Atina'da.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle