GeriDünya Atina’ya sokmadılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina’ya sokmadılar

Atina’ya sokmadılar
refid:27934003-spot ilişkili resim dosyası

YUNANİSTAN, Talat Paşa Komitesi’nin (TPK) 13 üyesinin ülkeye girmesine izin vermedi.

TPK heyeti, Yunan Parlamentosu’nun geçen eylül ayında oyladığı ‘soykırımı inkar yasası’nı geri çekmesini isteyen bir bildiriyi, parlamento binasının da bulunuğu Sintagma Meydanı’nda okumak ve dağıtmak üzere dün saat 11.0’de Atina’ya geldi. Elefterios Venizelos Havalimanı’nın pasaport kontrolünde, heyetin Yunanistan’a girişine izin verilmedi. Heyette yer alan Uluç Gürkan ile Naci Beştepe Hürriyet’e şunları söylediler: “Pasaport kontrolünde Yunanistan’a neden geldiğimiz soruldu. Biz de açıkça nedenini anlattık. Bir süre sonra ‘Yunanistan’a girmeniz kamu düzeni açısından sakıncalı bulundu’ dediler. Çoğumuzun yeşil pasaportu var. Heyete daha sonra ‘Vizelerde eksiklikler olabilir’ gerekçesi de gösterildi.” Gürkan, böyle bir muamelenin AB üyeliğine de yakışmadığını belirterek şöyle konuştu: “Biz, çıkardıkları yasanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu, AİHM ve Avrupa Adalet Divanı’nın kararları çerçevesinde de fikir özgürlüğüne aykırı olduğunu anlatacağımızı belirttik. Bu çerçevede Yunan makamlarının bu tutumuna öfkeliyim. AİHS’in hem fikir hem de seyehat özgürlüğü güvencelerini yok etmiş oldular. Ama bir kırgınlığım da Atina’daki bizim büyükelçiliğimiz ve konsolosluğumuza. Kendilerine durumu haber vermemize rağmen hiç ortalıkta görünmediler.”

Sintagma Meydanı’nda saat 14.00’te eylem programlayan TPK heyeti, dönüş biletleri saat 20.35’te olmasına rağmen, saat 13.40’da THY uçağı ile Türkiye’ye gönderildi. Atina’ya giden heyette Gürkan ve Beştepe’nin dışında Prof. Dr. Zafer Kars, Doç. Dr. Cüneyt Akalın, Şafak Terzi, Hasan Dilbaz, Engin Ortaköylü, Ali Ortaköylü, Mahiye Morgül, Nursel Işıksoy, Vildan Dölen, Nazan Balaban Kemaloğlu ve Ozan Yurdagül yer aldı.

ERMENİ EYLEMİ

Yaklaşık 20 kişilik bir Ermeni grubu, öğle saatlerinde TPK’nın bildiriyi okumayı planladığı Sintagma Meydanı’nda toplandı ve Talat Paşa aleyhinde slogan atıp eylem yaptı. Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalandığında özel koruması olan eski ajan Savvas Kalenderidis ise Demokratia Gazetesi’ndeki köşesinde ‘Türklerden Atina’da tahrik toplantısı’ diye yazdı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle