GeriDünya Atina veto edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina veto edecek

AB, Avrupa Ordusu'nun Kıbrıs ve Ege'ye müdahalede bulunmayacağı konusunda Türkiye'ye güvence verdi. Ancak AB üyesi Yunanistan farklı telden çalıyor.

 • Kıbrıs ve Ege olmadan asla

 • Hani güvence vermişlerdi

  Hükümet Sözcüsü, Ege ve Kıbrıs'ın görev alanı dışında kalması halinde Ankara ile yapılan anlaşmayı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

  Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu havayı yumuşatmak için ‘‘Henüz vetoyu gerektirecek resmi bir formül yok’’ dedi. Ancak Papandreu'nun bu sözleri de, Belçika Başbakanı Verhofstadt'ın önceki gün Ankara'da verdiği ‘‘Kıbrıs ve Ege güvencesi’’ne ilişkin soru işaretleri yarattı.

  Atina, Ege ve Kıbrıs'ın Avrupa Ordusu'nun görev alanı dışında bırakılması halinde Yunanistan'ın veto kullanmaya hazırlandığı söylentileriyle çalkalanmaya başladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, kulislerde dolaşan ‘‘veto’’ fırtınasını yatıştırmak amacıyla ‘‘Henüz vetoyu gerektirecek resmi bir formül yok’’ dedi. Ancak hemen ardından Hükümet Sözcüsü Hristos Protopapas, Kıbrıs ve Ege'nin Avrupa ordusunun görev alanı dışında tutulmasını Yunanistan'ın hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini açıklayarak, Atina'nın resmi tavrını belli etti.

  Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yla Savunma Bakanı Yannos Papandoniu'yla dün akşam buluşarak Ankara'da yapılan son pazarlığı tartıştı.

  Bu arada Papandreu dün tansiyonu düşürmeye çalıştı. Papandreu ‘‘Bu aşamada vetoyu gerektirecek resmi bir formül üzerine anlaşma sağlanmadığını’’ söyledi. Yunan Dışişleri Bakanı, Türkiye'yle AB arasında Avrupa ordusuna ilişkin görüş ayrılıklarını ortadan kaldıracak bir formulün hala bulunamadığını belirtti. Papandreu, Kıbrıs'ın Avrupa ordusu çatısı altına alınması konusunda şöyle konuştu:

  ‘‘Kıbrıs AB yolunda ilerliyor. Avrupa ordusu ise henüz kurulma aşamasında. Kurulmadı ama bu ordunun barışı yapan (peace making) değil barışı koruyan (peace keeping) bir görevi olacak. Bu nedenle Kıbrıs gibi kritik bir bölgede müdahale etmesini düşünmek mantıksızlık olur. Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman Kıbrıs'ın güvenliğinin nasıl sağlanacağı belli değil. Kıbrıs'da NATO gücü mü olacak, yoksa BM himayesindeki uluslararası bir güç mü yoksa Avrupa gücü olacak belli değil. Bu nedenle öncelikle Kıbrıs'ı çözmeye çalışmalıyız.’’

  Türk-Yunan ilişkilerinde birçok önyargının aşılıp olumlu bir atmosfer yaratıldığına dikkat çeken Papandreu, iki ülkenin tarihi ayrılıklarını ve Kıbrıs'ı da aşabileceğini savundu.
 • 
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle