Dünya Atina ile Washington birbirine düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina ile Washington birbirine düştü

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Marc Grossman, Türk-Yunan ilişkilerinde yükselen tansiyonu düşürmek için Atina'da görüşmeler yaparken, Washington ile Atina, PKK ve DHKP örgütlerinin Yunanistan'daki faaliyetleri nedeniyle birbirine düştü. jGrossman'ın Atina'ya gelişinin hemen ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Yunanistan'ı terör örgütleri PKK ve DHKP’ye hoşgörü göstermekle suçlayarak, Türkiye'nin yanında yer alması Atina'da bomba gibi patladı. Televizyon ve basın olaya büyük yer ayırdı.

Atina'yı bir anda karıştıran açıklama, Grossman'ın gündemini de bir anda terör sorununa kaydırdı. Önceki akşam Yunan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangolos, dün de anamuhalefet partisi lideri Kostas Karamanlis ile görüşen Grossman, gazetecilerin soruları üzerine, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklamasını Atina'da tekrarladı.

Washington'un açıklamasına ilk tepki Yunan hükümet sözcüsü Dimitris Repas'dan geldi. Repas, Washington'un açıklamasını eleştirirken, PKK, ERNK ve DHKP örgütlerinin ismini kullanmadan sadece Kürtlerden söz ederek, Kürtlerin siyasi bürolarının sadece Yunanistan'da değil, ABD ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde de bulunduğunu söyledi. Repas ‘Bir Avrupa Brliği’ne üye ülkede Kürt parlamentosu da var' dedi. Atina'da yapılan görüşmelerde Kıbrıs ve Türk-Yunan görüşmeleri ağırlığını korudu. Grossman, Washington'dan Atina'ya iki mesaj getirdi. Bu mesajların ilki, Türk-Yunan diyalog sürecinin kesilmeyip, Girit Zirvesi sırasında Başbakan Mesut Yılmaz ile Yunan Başbakanı Kostas Simitis buluşması beklentisiydi. Grossman, zirveye kadar gerilimin azaltılıp Ege'de bazı güven artırıcı bazı tedbirlerin uygulanması için çaba gösterilebileceğini vurguladı.

İkinci mesaj ise Kıbrıs ile ilgiliydi. Grossman, Washington'un Kıbrıs'ın AB üyeliği çerçevesindeki bir çözümü destekleyebileceğini, ancak bu dönemde Rumların da S-300 füzeleri alarak gerginliği tırmandırmaması gerektiğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle