GeriDünya Atina, en çılgın tekliflere bile açıkmış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina, en çılgın tekliflere bile açıkmış

Atina'nın Yunanistan ile Türkiye arasında bölücü başı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla tırmanan gerginliğin giderilmesi için ‘barışçı girişimlere’ hazırlandığı öne sürüldü. To Vima Gazetesi, Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun danışmanlarından ilişkilere ‘yeni bir ruh’ kazandırılması için öneriler hazırlamasını istediğini ve bu konuda ‘en çılgın önerilere’ bile açık olduğunu kaydettiğini yazdı.

To Vima Gazetesi'ne göre barışçı diplomatik girişimler Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile Dışişleri Bakanı Papandreu tarafından gerçekleştirilecek. İkili ilişkilere ‘yeni bir ruh kazandırılması’ amacıyla Papandreu, bakanlık danışmanlarından öneri getirmelerini istedi. Simitis ile Papandreu, barış girişiminin nisan ayında başlatılması konusunda mutabakata vardılar. Girişim çerçevesinde Türk hükümetiyle doğrudan temasa geçilmesi ve Papandreu'nun Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor.

Papandreu, nisan ayı içinde Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Ankara'da yapmayı düşündüğü görüşmede ise iki ülke arasındaki sorunlara karşı tarafların bazı geleneksel yaklaşımlardan kurtulmalarına yardımcı olacak önerilerde bulunacak. Ziyaretin olumlu geçmesi durumunda nisan ayı içinde Washington'da yapılacak NATO toplantısında bir Türk-Yunan zirvesinin yolu açılacak. Atina, gerçekleştirmeyi düşündüğü bu barış girişimlerine Türk hükümetinin de olumlu yanıt vermesi konusunda ABD'den yardımcı olmasını bekliyor.

Habere göre Başbakan Simitis, Türk-Yunan zirvesine ABD Başkanı Bill Clinton'un da katılmasını istiyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle