GeriDünya Atina direniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina direniyor

Türkiye'nin kabul ettiği Avrupa Ordusu uzlaşma metnine itiraz eden Yunanistan, Avrupa Birliği'nden iki güvence istedi. Bu iki konu, Türkiye'ye verilen en önemli iki güvencenin tamamen reddi anlamına geliyor.

 • Türkiye ile çatışırsam, AB yanımda olsun

 • Kıbrıslı askerler de AB ordusuna katılsın

  Türkiye'nin ABD ile İngiltere yürüttüğü görüşmeler sonucu kabul ettiği Avrupa Ordusu'yla ilgili uzlaşma metnine Yunanistan onay vermedi. Dün Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları, öğle yemeğinde AB ile NATO arasındaki işbirliğinin çerçevesini çizen metni ele aldılar. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun metne onay vermeyip, iki ayrı güvence istemesi üzerine konu 14-15 Aralık'taki liderler zirvesine bırakıldı.

  Türkiye-ABD ve AB adına da İngiltere'nin gerçekleştirdiği toplantılarda şekillenen ve üç ülkenin onayını alan 'NATO-AB İşbirliği' belgesi dün Atina engeline takıldı.

  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası çerçevesinde oluşturulacak olan 'Avrupa Müdahale Gücü'nün yapacağı operasyonlara coğrafi sınırlandırma getirilmemesini talep eden Atina, AB ülkelerinden iki talepte bulundu. Atina'nın dün dile getirdiği iki talep şunlar:

  1) Türkiye ile herhangi bir çatışma söz konusu olması halinde AB'nin Yunanistan'ın yanında yer alacağına dair güvence verilmesi,

  2) Kıbrıs'ın üyeliğinden sonra AB ordusunun Türkiye'nin bölgesinde operasyon yapması halinde Kıbrıslı askerlerin operasyona katılabilmesine engel olunmaması.

  GEREKÇESİ

  Yunanlılar, üç ülkenin vardığı Ankara uzlaşmasında, AB'nin NATO'dan bağımsız olarak yapacağı ve Türkiye'nin bölgesinde gerçekleşecek olan operasyonlarda, Ankara'nın 'kaygılarının dinleneceği ve bu kaygıların dikkate alınacağı'na yönelik görüş bulunduğunu, bu çerçevede Rum askerlerinin AB ordusunda yer almasının Ankara tarafından engellenebileceğini söylediler.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun, AB Dışişleri Bakanları gündeminde dile getirdiği bu görüşler üzerine, AB ülkelerinin Brüksel büyükelçilerinin konuyu 14-15 Aralık tarihine kadar incelemesi ve bu tarihte yapılacak olan AB zirvesine getirmesi kararlaştırıldı.

  Ancak Yunanistan'ın talepleri doğrultusunda yazılı metnin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasının işleri iyice çıkmaza götürebileceği yorumu yapılıyor. Ankara'nın, ABD ve İngiltere ile birlikte 'mutabık' olduğu metindeki herhangi bir değişikliğe onay vermeyeceğini Brüksel makamlarına bir kez daha ilettiğini bildiriliyor.

  Yunanistan, Türkiye'ye verilen hangi güvencelere itiraz ediyor

  2003 yılında operasyonel duruma gelmesi planlanan Avrupa Ordusu ile Türk ordusu arasındaki uzlaşma çerçevesinde Türkiye'ye şu güvenceler verilmişti:

  Avrupa Ordusu, AB ve NATO üyeleri arasındaki ihtilaflara müdahale etmeyecektir. Yani Türkiye ile Yunanistan arasında Kıbrıs ya da Ege yüzünden bir çatışma yaşanması halinde, her iki ülke de NATO üyesi olduğu için Avrupa Ordusu tarafsız kalacak.

  Atina, coğrafi sınırlamaya karşı çıkıyor ve çatışma halinde AB'nin yanında olmasını istiyor.

  Türkiye'nin yakın coğrafyası ile güvenlik çıkarlarını doğrudan etkileyecek AB operasyonlarında Türkiye karar mekanizmasında yer almayacak. Ancak ‘‘yoğunlaştırılmış konsültasyon’’ olarak ifade edilen danışma mekanizması işletilecek.

  Atina, Rum Yönetimi'nin AB üyesi olmasından sonra bölgede yapılacak bir operasyonda Türkiye'nin fikri sorulduğunda Rum askerinin harekat dışı kalmasından endişe ediyor. Bu nedenle şimdiden Rum askeriyle ilgili güvence istiyor.
 • 
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle