GeriDünya Atina´da `Türk notamı' tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina´da `Türk notamı' tartışması

Türkiye`nin 24 Ekim`de verdiği bir Notam`la, Rodos ile Kıbrıs arasındaki tüm uçuşlar hakkında güvenlik gerekçeleriyle bilgi istediği iddiası Atina`yı karıştırdı. Atina`da yayımlanan Ethnos gazetesi, konuyu ``Gri tahrik, hedef Ege`` başlığıyla manşetine taşırken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü PanosBeglitis, konunun Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı`nı (ICAO) ilgilendirdiğini söyledi.

Notam`da R-19 ve G-18 hava koridorlarının önemli bölümünün Türkiye`nin egemenlik alanından geçtiğinin vurgulandığını kaydeden Ethnos, Ankara`nın bu bölgeyi kullanacak tüm uçakların uçuş planlarınısunmasını istediğini yazdı. Ethnos, Türkiye`nin, devletlere ait olanlar dahil, tüm silah ve cephane gibi tehlikeli maddeler taşıyan veya fotoğraf çekme imkanına sahip uçakların diplomatik geçiş izni almaları gerektiğini, aksi halde Türk savaş uçaklarınca önleneceklerini bildirdiğini kaydetti.

Türkiye`nin Ege`nin yasal statüsünü adım adım değiştirme stratejisi izlediğini öne süren Ethnos, ``Söz konusu Notam`a göre cumhurbaşkanı veya başbakan Rodos ya da Lefkoşa`ya gitmek isterse, Ankara`dan izin almak zorunda kalacak. Aksi halde Türk savaş uçakları tarafından önleri kesilecek`` iddiasında bulundu.

BEGLİTİS`İN AÇIKLAMASI

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis ise Notam`a ilişkin olarak Atina`nın tüm ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunduğunu açıkladı.

Beglitis, yaptığı basın toplantısında, söz konusu Notam`ın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı`nı (ICAO) ilgilendirdiğini kaydetti.

Ethnos gazetesinin haberini Türk-Yunan ilişkileri çerçevesinde siyasi açıdan değerlendirmesini talep eden soruları da yanıtlayan Beglitis, şunları söyledi:

``Siyasi bir değerlendirmede bulunmak istemiyorum. Bunlar gayet ince, hassas ve teknik konular, dikkatle ele alınmaları gerekiyor. Ayrıca, haber, teknik açıdan bazı noktalarda gerçeği yansıtmıyor. Türkiye ile ilişkilerimizdeki sorunları biliyoruz, ancak çatışma senaryoları ya da ilişkilerimizi etkileyecek korku duyguları yaratmayagerek yok. Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirme politikasını, engel ve güçlüklere rağmen sürdüreceğiz.``

Beglitis, Türk savaş uçaklarının Ege`de ihlal iddialarını konu alan sorulara da, ``İhlaller artmasına rağmen, Türk ve Yunan savaş uçakları arasındaki it dalaşları azaldı`` yanıtını verdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle