GeriDünya Atina’da telekulak depremi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina’da telekulak depremi

Atina’da telekulak depremi
refid:3881796 ilişkili resim dosyası

Yunanistan inanılması güç bir telekulak skandalı ile sarsılıyor. 2004 Olimpiyatları öncesinden, 2005 Mart’ına kadar Başbakan Kostas Karamanlis, Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, Savunma Bakanı Spilios Spiliotopulos, Kamu Düzeni Bakanı Vulgarakis, Atina Belediye Başkanı Dora Bakoyannis dahil yaklaşık 100 bakan, politikacı, hükümet yetkilisi ve işadamlarının cep telefonlarından yaptıkları görüşmelerin kimliği meçhul şahıs veya bir şebeke tarafından dinlendi ortaya çıktı.

Başbakan Karamanlis’in eşi Natasa’nın bile telefon görüşmelerinin izlendiği tespit edildi. Cep telefonları her çaldığında ya da her arama yaptığında, hazır kartlı bazı cep telefonları "paralel telefon" rolünü oynuyor, konuşmalar da muhtemelen bir bilgisayarın hard diskine kaydediliyordu. GSM operatörü Vodafone, bazı abonelerinden gelen "mesajlarımızı alamıyoruz" şikayetleri üzerine inceleme başlattı. Geçen 7 Mart’ta 100 cep telefonunun dinlenmesi olanağı sağlayan şifre kırıcısına rastlandı. Ardından 100 cep telefonunun, 14-16 hazır kartlı cep telefonundan dinlendiği tespit edildi. Dinlenen numaraların Karamanlis ve bakanlara ait olduğu anlaşılınca şirket 10 Mart’ta Başbakanlık özel kalemine bilgi verdi. Yunan güvenlik birimleri, hazır kartlı olduklarından telefonları kimlerin kullandığına ulaşamadı.

Yunan hükümetinin telekulak skandalı için dün düzenlediği olağanüstü basın toplantısında gazeteleciler, sözkonusu bölgede ABD ve İngiltere büyükelçiliklerinin bulunduğunu vurgulamaları dikkat çekti. Yunanlı gazetecilerin "telelefon görüşmelerinin dinlendiği dönemde Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri, Atina Olimpiyatları’nın güvenliği ve Yunanistan’ın silah satın alımı gibi ciddi milli meseleler vardı. Bazı kişiler son derece gizli kalmış olması gereken ilgilere ulaştılar" yorumlarına ise hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos "o dönemdeki görümeler sadece cep telefonları ile yapılmıyordu" cevabını verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle