GeriDünya Atina’da adalet skandalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina’da adalet skandalı

Yunanistan, kilisedeki seks skandalından sonra adalet sistemindeki rüşvet iddialarıyla sarsılıyor. İhbarlar ve ses bantlarının delil gösterilmesiyle ortaya atılan rüşvet iddiaları sonucunda son bir ayda 30 savcı ve hakim görevden alındı.

MİTOLOJİDE yer alan ve elindeki terazisiyle adaleti temsil eden tanrıça Astraya’yı dünyaya yayan Yunanistan’da, adalet sistemi ‘rüşvet iddiaları’yla çalkalanıyor. Türkiye’deki ‘yargı-çete-MİT’ bağlantılarını ortaya çıkartan gelişmelerin benzerinin yaşandığı Yunanistan’da, ihbarlar ve bant kayıtları sonucunda hemen harekete geçen Yüksek Mahkeme, 30 savcı ve hakimi açığa aldı.

Yüksek Mahkeme’nin ses bantlarından oluşan delillerin gazete, televizyon, dergi gibi yayın organlarında yer almasının ardından harekete geçmesi dikkat çekti.

KİLİSEDEN SONRA ADALET

Yunanistan Kilisesi’nde üst düzey din adamlarının rüşvet ve seks skandalları savcı ve hákimlere de sıçradı. Son bir ay içinde 30 savcı ve hákimin rüşvet aldıkları ileri sürüldü.

‘Temiz eller’ operasyonu başlatan ülkenin en yüksek yargı organı Yüksek Mahkeme’nin kurulu, söz konusu savcı ve hákimleri soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden aldı.

Aleyhlerinde ciddi ihbarlar ve kanıtlar bulunan savcı ve hákimler suçlu bulunmaları halinde hem devlet memurluğundan ihraç edilecek hem de 10-20 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanacaklar. Yüksek Mahkeme Kurulu’nun soruşturması çerçevesinde, Atina Asliye Hukuk Mahkemeleri Başkanı Leonidas Stathis’in bir trafik kazası için mahkemeye başvuran bir davacıdan 5 bin Euro rüşvet istediği belirlendi.

BOYUT ÇOK BÜYÜK

İhbarların yanı sıra telefon görüşmelerinin dinlenmesi, çok sayıda ses bandı da Yunanistan’daki adalet skandalının çok büyük boyutlarda olduğunu ortaya koydu. Televizyon ve gazetelerde yayınlanan bu ses bantlarında, savcı ve hákimlerin uyuşturucu kaçakçılarından bile rüşvet aldıkları iddiasını güçlendiren bulgular oluştu. Rüşvet vakalarında bazı din adamlarının ‘aracı’ oldukları ileri sürüldü. Normal şartlarda ağır hapis cezasına çarptırılmaları gereken faillerin, din adamlarının aracılığıyla savcı ve hákimlerle temasa geçtikleri ve verdikleri rüşvet sayesinde beraat bile ettikleri iddia edildi. Savcı ve hákimler aleyhindeki suçlamalar sadece rüşvetle sınırlı kalmadı. Bazılarını aleyhinde cinsel tercihleri hakkında da iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar arasında cinsel tercihlerini eski SSCB’den gelen hayat kadınlardan yana kullanan, ancak boylarının 1.80’den aşağı olmamasını şart koşan ve bu nedenle ofisinin duvarına cetvel bile koyan hákim bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle