Dünya Haberleri

DÜNYA

  Atina bastırınca Washington kıvırdı

  Esen ÜNÜR / WASHİNGTON Nur BATUR / ATİNA
  22.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Yunanlıları kızdıran açıklamasından çark edişi, olaya tanık olanları şaşırttı.

  Önceki gün, Yunanlı gazetecilerin Türk jetlerinin Savunma Bakanı Akis Çuhacopulos'un uçağını ‘taciziyle’ ilgili soruları üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jammie Rubin'in Çuhacopulos'un uçağının ‘Zaten Kıbrıs üzerinde uçmaması gerektiği’ şeklindeki açıklaması, Atina'yı ayağa kaldırdı. Yunan hükümet sözcüsü Rubin'i kınadı. Sözcü Rubin ilk açıklamasından iki saat sonra kimin sorduğu belli olmayan bir soruya yazılı cevap vererek durumu düzeltmeye çalıştı. Soru ve cevabı, bazı Türk gazetecilere de, Dışişleri Bakanlığı tarafından fakslandı. Kaynağı bilinmeyen soru ve yanıtı şöyle :

  ‘Soru: 16 ve 20 ekim tarihlerinde, Türk uçaklarının, Yunan Savunma Bakanı Çuhacopulos’un uçağını taciz ettiği konusunda bilginiz olmadığına ilişkin açıklamalarınıza ekleyebileceğiniz bir şey var mı?

  Cevap: Haber verilen bu olayları tarafsız kaynaklara doğrulatmış değiliz. İddialar ise rahatsız edici. Eğer Türk uçakları, Yunanistan Savunma Bakanı'nın uçağına provakatif bir biçimde yakın uçmuşsa, böyle bir davranış Türkiye'nin, Yunanistan'la gerginlikleri azaltma yönündeki açıklamalarına ters düşer.'

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı