GeriDünya Ateşkes tehlikeye girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  50
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ateşkes tehlikeye girdi

Ateşkes tehlikeye girdi
refid:4945597 ilişkili resim dosyası

İsrail ile Lübnan arasındaki ateşkesin altıncı gününde İsrail komandolarının, Lübnan'ın doğusunda yaptıkları baskında 3 Hizbullah militanı öldü. İsrail'in ise bir askeri ölürken ikisi de yaralandı.

Lübnan güvenlik kaynakları, bu sabah bir İsrail komando birliğinin Lübnan'ın doğusuna sızarak Hizbullah militanlarıyla çatışmaya girdiğini, çatışmada 3 militanın öldüğünü belirtti.

Aynı kaynaklar, helikopterle Lübnan'a inen komandoların, iki araçla Hizbullah'ın üst düzey üyesi Şeyh Muhammed Yezbek'in Bodai köyündeki bürosuna saldırmak için yola çıktığını, komandoların militanlarca fark edilmesi üzerine çatışma çıktığını kaydetti.

Savaş uçaklarının ağır hava atışı desteğiyle bölgeden çekilen İsrail askerlerinin 6 kayıp verdiği de belirtildi.
İsrail güvenlik kaynakları da askerlerin Lübnan'da baskın düzenlediğini doğruladı.

İSRAİL ORDUSU:  BİR ASKER ÖLDÜ, İKİSİ YARALANDI

İsrail'in bu sabah Lübnan'ın doğusunda Hizbullah'a karşı düzenlediği operasyonda bir askerin öldüğü, ikisinin yaralandığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, özel kuvvetlerin doğu Lübnan'ın iç kesimlerinde bir köye düzenlediği operasyonda yaralanan askerlerinden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

İsrailli askeri yetkililer, BM'nin Lübnan'da ateşkes kararının yürürlüğe girdiği beş günden beri düzenlenen bu en büyük operasyonda İsrailli komandoların, İsrail'e yönelik terör eylemlerini, özellikle Suriye ve İran'dan Hizbullah'a silah sevkıyatını önlemek için Lübnan'a girdiğini söyledi.

İsrail ordusu, Lübnan'daki operasyonun başarıyla tamamlandığını, Hizbullah'ın silahsızlandırılmasıyla ilgili etkili bir izleme mekanizması kurulana kadar benzer operasyonların yapılacağını bildirdi.

LÜBNAN BAŞBAKANI SİNYORA: İSRAİL'İN SALDIRISI ATEŞKESİN İHLALİ

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail'in son saldırısının, BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'da ateşkesi isteyen kararının açık ihlali olduğunu belirtti. Sinyora, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın bölgede bulunan temsilcileri nezdinde olayı protesto ettiğini, temsilcilerin de konuyu Annan'a ileteceklerini ifade etti.

LÜBNAN DIŞİŞLERİ BAKANI SALLUK: BM, İSRAİL'DEN ŞİDDETİ DURDURMASINI İSTEYECEK

BM temsilcileri Vijay Nambiar ve Terje Roed-Larsen ile görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk, “Bu konuyu İsraillilerle görüşeceklerine ve onlardan ateşkesi ihlal etmeye son vermelerini isteyeceklerine dair söz verdiler” dedi. BM temsilcilerinin ise basın açıklaması yapmaktan kaçındığı belirtildi.


50 FRANSIZ ASKERİ LÜBNAN'DA

BM'nin Lübnan'daki geçici barış gücü UNIFIL'in genişletilmesi ve güçlendirilmesi kapsamında 50 kişilik bir Fransız istihkam birliğinin, İsrail sınırı yakınlarındaki Lübnan limanı Nakura'ya ulaştığı bildirildi.

Fransız subayı Thierry Delorme, askerleri taşıyan ve bir destroyer eşliğindeki “Mistral” adlı geminin şu anda Nakura açıklarında demirlediğini ve kısa süre içinde askerlerin gemiden inmeye başlayacağını ve askerlerle malzemenin gemiden indirilmesi işlemin 3 saat kadar süreceğini belirtti.

Lübnan ordusunun denetiminde bulunan ve UNIFIL karargahı yakınlarındaki Nakura limanı ve Mistral gemisi üzerinde Fransız bayraklı 4 helikopterin uçtuğu da belirtiliyor.

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, dün yaptığı açıklamada, Fransız istihkam taburunun Lübnan'a gideceğini açıklamıştı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Fransa'nın UNIFIL'e sadece 200 asker göndereceğini açıklaması, Fransa'ya güvenen BM'nin beklentilerini karşılamıyor. 1978'den beri bölgede bulunan ve şu anda 2 bin askerin görev yaptığı bu gücün asker sayısının 15 bine çıkarılması bekleniyor. Güçlendirilmiş UNIFIL'e hangi ülkelerin ne kadar asker göndereceği ise henüz netlik kazanmış değil.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle