GeriDünya Ateşkes başladı IŞİD saldırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ateşkes başladı IŞİD saldırdı

Ateşkes başladı IŞİD saldırdı

ABD ve Rusya’nın öncülüğünde Suriye’de varılan ateşkese dün büyük ölçüde uyulduğu belirtilirken, ateşkes dışında bırakılan terör örgütü IŞİD saldırıya geçti. IŞİD, PYD’nin silahlı kolu YPG’nin geçen yıl ele geçirdiği Türkiye sınırındaki Tel Abyad’a saldırdı.

SURİYE’de önceki gece 00:00’da başlayan ateşkesin ilk gününde büyük çapta ihlaller yaşanmazken, ateşkesin dışında bırakılan terör örgütü IŞİD, terör örgütü PKK ile bağlantılı PYD/YPG’nin kontrolündeki Türkiye sınırına yakın Tel Abyad kentine ve çevresindeki Suluk köyüne saldırdı. Ateşkes ilanının ardından geceyarısı başlayan saldırı gün boyu devam etti.

ABD BOMBARDIMANI: YPG Sözcüsü Redur Xelil, IŞİD militanlarının kuzeyden Türkiye sınırından ve güneyden bölgeye girdiğini iddia etti. Xelil, IŞİD saldırısını durdurduklarını ve saldırganları etkisiz hale getirdiklerini söyledi. Buna karşılık Anadolu Ajansı’nın haberinde IŞİD’in, Tel Abyad’ın birçok bölgesini ele geçirdiği iddia edildi. Habere göre, IŞİD, Tel Abyad ile Resülayn ilçesi arasındaki anayolun kontrolünü de aldı. Bazı yerel kaynaklar, PYD’nin Tel Abyad çevresindeki tüm ikmal ve yardım yollarının kesildiğini aktardı. Tel Abyad’ın İskan bölgesi ve doğusundaki Nas El Köyü de terör örgütü IŞİD’in eline geçti. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı savaş uçakları, IŞİD militanlarının konuşlandığı Vatan Hastanesi’ni vurdu. Toplam 10 hava saldırısı rapor edildi.

ÖNLEMLER ARTTIRILDI: İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Tel Abyad’daki çatışmalarda 45 IŞİD militanının ve 20 Kürt milisin öldüğü bilgisini verdi. Kentteki finans merkezine de bombalı araçla saldırı yapıldı. Çatışma ve bomba sesleri, Türkiye’nin sınır kasabası Akçakale’de de duyuldu. Türk ordusu, sınır bölgesinde devriyeleri artırdı. İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan Türk güvenlik kaynakları, YPG’nin IŞİD üyelerinin Türkiye tarafından sızdığı iddiasını reddetti ve sınırda alınan güvenlik tedbirlerinin saldırganların Türkiye üzerinden gelmesini imkansız kıldığını söyledi.

Öte yandan YPG’nin ana bileşeni olduğu SDG’nin Cezire’nin güneyinde IŞİD’den aldığı Şeddadi’de önceki gün vatandaşların boşaltılmış evleri yağmaladığına dair görüntüler geldi. IŞİD, ayrıca Suriye rejiminin hakimiyetindeki Hama’nın Selimiye kasabasının girişinde bombalı bir araçla intihar saldırısı gerçekleştirdi. Suriye resmi ajansları 2 kişinin öldüğünü bildirdi, IŞİD ise askerlerin toplandığı bölgede düzenlenen saldırı sonucu 20 askerin öldüğünü ve 35’inin yaralandığını iddia etti.

TEL ABYAD NEDEN ÖNEMLİ

YPG, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad’ı geçen yıl temmuz ayında IŞİD’in elinden almıştı. Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçmesi, Kürt güçlerin Suriye’nin kuzeyinde kurdukları Kobani ve Cezire kantonlarını birleştirmesini sağlamıştı. Tel Abyad, kaybedilirse Kürtlerin kanton ilan ettiği iki bölge birbirinden kopacak. Sınır kapısının bulunduğu Tel Abyad, IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka’ya doğrudan bağlantı sağlıyordu. Böylece IŞİD, Tel Abyad-Rakka arasında savaşçı, silah ve erzak ikmali yapıyordu. 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle