GeriDünya Ataşe usturayla intihar etmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ataşe usturayla intihar etmiş

Ataşe usturayla intihar etmiş
refid:6827590 ilişkili resim dosyası

Güney Kıbrıs’ta kaybolduktan dört gün sonra cesedi ormanlık bir arazide bulunan Amerikalı diplomata yapılan otopsi sonucunda ölüm nedeninin intihar olduğu açıklandı.

Otopsiyi KKTC sınırından Türk bayrağını çalarak adını "bayrak hırsızına" çıkan Avrupa Parlamentosu Rum milletvekili ve adli tıp doktoru Marios Matsakis yaptı. Otopsi raporuna göre Yarbay Mooney, boyun atardamarını usturayla keserek intihar etti.

KIBRIS Rum kesiminde önceki gün dağlık ve ormanlık bir arazide cesedi bulunan İstanbul Kara Harp Akademisi mezunu Amerikalı askeri ataşe Thomas Mooney’in boynundan atardamarını ustura ile keserek intihar ettiği açıklandı. ABD elçiliği, ölümü ’kişisel’ ilan ederken, otopsiyi KKTC sınırından Türk bayrağı çalarak adını duyuran Avrupa Parlamentosu Rum milletvekili ve adli tıp doktoru Marios Matsakis yaptı. Adli tıp raporuna göre, Yarbay Thomas Mooney boyun atardamarı kesilerek kan kaybından öldü. Mooney’in sol elinde ustura, göğsünde bir kağıt ve CD bulundu.

ABD: ÖLÜM NEDENİ KİŞİSEL TRAJEDİ

ABD elçiliği dün yazılı bir açıklama yaparak askeri ataşelerinin ölüm nedeninin politik ya da güvenlikle ilgili olmadığını ’kişisel bir trajedi’ olduğunu açıkladı. Böylece ceset yanında bulunan kağıt ve CD’de intihar notu bulunduğu anlaşıldı. Elçilik Mooney’in intihar nedenini ise açıklamadı. Geçen perşembe günü kaybolan Yarbay Thomas Mooney’in cesedi önceki gün Lefkoşa Rum Kesimi’nin 45 kilometre kuzey doğusundaki Trodos dağı eteklerinde ormanlık arazide bozulmaya yüz tutmuş bir halde bulunmuştu.

TÜRK DOSTUNA OTOPSİ

Esrarengiz olayda bir başka ilginç gelişme ise, otopsiyi Türk kamuoyunun ’bayrak hırsızı’ olarak tanıdığı Rumların AP milletvekili adli tıp doktoru Marios Matsakis’in yapması oldu. Adını iki yıl önce KKTC sınırında Türk bayrağı çalarak duyuran ve ’Türk düşmanlığı’ ile ün yapan Matsakis’in, ’Türk dostu’ olarak bilinen ve Türkçe’yi çok iyi konuşabilen Amerikalı ataşeye otopsi yapması, ilginç bir nokta oldu. Amerikan elçiliği personeli, Thomas Mooney’de psikolojik problem gözlemediklerini ve çok disiplinli bir asker olduğunu söylediler. Rum polisi, diplomatın kaybolmadan önce bir arkadaşına spor salonuna gideceğini, bir diğerine ise, havaalanından bir arkadaşını karşılayacağını söylediğini açıkladı.

İşte otopsi raporu

ADLİ tıp raporuna göre, Amerikalı ataşe kaybolduktan bir gün sonra cuma günü öldü. Ormanlık arazide kaldığı 3 gün boyunca cesedi şişti, çürümeye başladı ve vahşi hayvanlar bir kısmını parçaladı. Mooney’in kimliği ise, dişlerinin röntgen kayıtlarıyla karşılaştırılması sonucu tespit edildi. Boyun atardamarı kesilmesi nedeniyle kan kaybından ölen ataşenin sol elinde ise, ustura bulundu. Atardamarın ataşenin elindeki ustura ile kesildiği belirlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle