Dünya Ata’nın öldüğü odayı sordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ata’nın öldüğü odayı sordu

Ata’nın öldüğü odayı sordu

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel ve beraberindeki heyeti İstanbul’a getiren uçak, 12.15’te Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin kapısında karşıladı. Aracından inen Merkel, Başbakan’a ilk olarak yol boyunca gördüğü ve üzerinde Davutoğlu’nun fotoğrafı bulunan “İlk günkü aşkla” yazılı afişi sordu. Davutoğlu Merkel’e ilk günkü aşkla ifadesinin ne anlama geldiğini anlattı.

Görüşme için içeri girildiğinde Merkel, Davutoğlu’na “Atatürk’ün hayatının son dönemini geçirdiği ve yaşamını yitirdiği Dolmabahçe Sarayı burası mı?” sorusunu yöneltti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saray kısmının yan bina olduğunu, içinde bulundukları kısmın o dönem hizmetliler tarafından kullanıldığını anlattı. Davutoğu, halkın hizmetinde olduklarını göstermek için burayı özellikle Başbakanlık Ofisi olarak seçtiklerini söyledi. Bu konuşmanın ve basın mensuplarının fotoğraf çekiminin ardından görüşme başladı. İkili görüşme 1 saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından iki ülke heyetleri çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Merkel ikili görüşmenin ardından Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin bahçesinde ve sahilde gezinti yaptı. Boğaz’dan geçen şehir hatları vapurları ikiliyi sirenlerle selamladı.
Merkel günübirlik ziyareti tamamladıktan sonra dün saat 18.23’te Türkiye’den ayrıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle